Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.3.2017 - 16.7.2017

Golem! Proměny legendy z hlíny

Tato výstava odhaluje bohatý vývoj postavy Golema ve výtvarném umění napříč malbou, kresbou, fotografií, divadlem, kinematografií, literaturou, komiksem a videohrami.

 

Od pozoruhodné „Knihy stvoření“ Sefer Yetsirah vytištěné v Mantově v roce 1612 až po promítání částí filmu Terminátor 2, přes díla Borise Aronsona, Christiana Boltanskiho, Gérarda Garousteho, Antonyho Gormleyho, Philipa Gustona, Amose Gitaïho, R.B. Kitaje nebo Anselma Kiefera, výstava pomocí 136 děl z 28 institucí a soukromých sbírek představuje, jak tato židovská legenda středověku ještě dnes ovlivňuje lidskou představivost.

Jako stvoření z hlíny oživlé díky posvátným slovům je Golem jednou z nejznámějších židovských legend a také jednou z hlavních postav fantasy literatury. Ten, který je často zobrazován jako obr s nadlidskými schopnostmi, nepřestal fascinovat a v průběhu let nabývat různých významů.

Ve středověku a poté v období renesance znali Golema pouze mystici, kteří debatovali nad magickými postupy, jež Golema ožívaly. V 19. století se z Golema stala známá postava: stvoření, které mělo židům odlehčit od těžké práce a ochránit je před pronásledováním. Nicméně v mnoha příbězích se Golem obrací proti svému stvořiteli rabimu Löwovi a právě v tomto momentu se zrodily první obrázky Golema. V roce 1945 v ilustracích slavného románu Gustava Meyrinka vyobrazil Hugo Steiner-Prag Golema v nové mongoloidní podobě budící obavy. Paul Wegener ve filmu z roku 1920 vyobrazil Golema s rysy, které se natrvalo zapsaly do představivosti 20. století. Legenda o Golemovi fascinuje umělce, kteří v něm spatřují metaforu pozice tvůrců nacházejících se před beztvarou hmotou, jíž „vdechují život“.  Umělci podtrhují Golemovu dvojjakost: jako zázračné a zrůdné stvoření zároveň se Golem pohybujem mezi lidskostí a krutostí, mezi ochranou a hrozbou.

Legenda o Golemovi stojí u zrodu většiny umělých stvoření, ať už smyšlených nebo reálných a jeho pokračovatelé nepřestávají přibývat – a to zejména v oblasti robotiky a informatiky. Golem je předchůdce superhrdinů a digitálních avatarů, ale také postava, která evokuje svět, v němž člověk ztrácí kontrolu nad svými vynálezy.

 

Kurátoři: Ada Ackerman (Thalim-CNRS) a Paul Salmona (mahJ).

 

Vstup: 8 €/5 €

 

 

 

Musée d'art et d'histoire du Judaïsme

Hôtel de Saint-Aignan

71, rue du Temple

75003 Paris

www.mahj.org/fr

 

Místo konání:

Musée d'art et d'histoire du Judaïsme

Datum:

Od: 8.3.2017
Do: 16.7.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala