Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.6.2015 19:00 - 21.8.2015

Liturgie

Výstava mladých českých a francouzských výtvarníků ve spolupráci s Centrem pro současné umění Futura.

 

 

 

Vernisáž v pátek 19. června 2015 v 19h za přítomnosti kurátora, Michala Novotného, a autorů.

 

Umělci: Karina Bisch (FR), Ivars Gravlejs (LT/CZ), Anežka Hošková (CZ), Anna Hulačová (CZ), Nicolas Chardon (FR), Florian & Michael Quistrebert (FR), Barbora Kleinhamplová (CZ), Jasanský/Polák (CZ), Martin Kohout (CZ), Václav Litvan (CZ), Justin Morin (FR), Shanta Rao (FR).


Výstava má podobu rekonstrukce fiktivní svatyně z vybraných děl 14 českých a francouzských umělců. Zajímá se o to, jaké formy a materiály nevědomky spojujeme s představou posvátného místa a obřadu.

Umění, které dlouhou dobu zastávalo úlohu zprostředkovatele náboženské zkušenosti, tuto roli v posledním staletí do velké míry ztratilo. Výstava zabývá tím, jakým způsobem určité tvarosloví rituálních předmětů a sakrální architektury v umění přežívá a nabývá nových významů. Klade si také otázku jakým způsobem pohlížíme na posvátná místa a předměty kultury naší a kultur odlišných.

Výsledek se volně pohybuje mezi antropologickou muzejní expozicí, divadelní scénografií a problematickou tezí o přítomnosti duchovna v umění obecně. Je zároveň svatyní, kaplí, lóží tajné společnosti i strašidelným zámkem. Záleží tak jen na divákovi, kterou intepretaci si vybere. 

 

Výstava otevřená od 22. června do 21. srpna 2015 od pondělka do pátku od 13h do 18h.

Vstup volný.

 

WWW.FUTURAPROJECT.CZ

 

Anna Hulačová - Face in space, pokřivenost, přirozenost, civilizační sebedestrukce a touha po řádu a světle, 2013 Anna Hulačová - Face in space, pokřivenost, přirozenost, civilizační sebedestrukce a touha po řádu a světle, 2013
Florian & Michael Quistrebert - Green Energy, 2014 Florian & Michael Quistrebert - Green Energy, 2014

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

Od: 19.6.2015 19:00
Do: 21.8.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala