Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.5.2018 - 23.5.2018

Filmový festival Czech-In

5. ročník Filmového česko-slovenského festivalu CZECH-IN se bude konat od 18. do 23. května 2018 a představí to nejlepší ze současného filmu i archivní záběry s důrazem na letošní osmičková výročí. Slavnostní zahájení festivalu, stejně jako diskuze s pozvanými hosty a některá promítání, se budou konat v prostorách Českého centra Paříž.

Zaměření 5. ročníku

V roce 2018 se festival zaměří, kromě současných filmů, na československá výřoční data končící číslem 8, jež začínají vytvořením Československa v roce 1918. Festival, ve spolupráci s českým Národním filmovým archivem, představí krátká němá promítání o českých legiích ve Francii, portrét prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka od režisérky Věry chytilové a některé další archivní tituly z Pražského jara. Záměr festivalu, doprovázený různými debatami, oběhne díky krajským spolkům i další města Francie.

 

5. ročník Festivalu českých a slovenských filmů Czech-In proběhne v Paříži od 18. do 23. května 2018

Také pařížský Festival českých a slovenských filmů si ve svém programu připomene osudové osmičky v historii Československého státu, při jehož vyhlášení v roce 1918 Francie sehrála významnou roli. Pod záštitou Petra Druláka, Velvyslance České republiky ve Francii a Igora Slobodníka, Velvyslance Slovenské republiky ve Francii, letos poprvé budou filmy promítnuty v artovém kině Christine 21, a festival nabídne různé nové formáty a témata.

Festival bude zahájen projekcí historického filmu Julia Ševčíka Masaryk, který ztvárňuje život Jana Masaryka, diplomata, ministra zahraničích věcí a syna prvního československého prezidenta. Tomáše Garrigue Masaryka samotného pak diváci budou moci vidět na archivních snímcích připravených Národním filmovým archivem, které se budou promítat v rámci Ciné koncertu za doprovodu živé hudby českých umělců Ireny a Jindřicha Havlových, držitelů Českého lva za hudbu k filmu Křižáček. Francouzští diváci budou mít jedinečnou příležitost seznámit se s vzácnými dokumenty o osobnostech a událostech, které přispěly ke vzniku Československé republiky v roce 1918. Část z nich připomíná působení československých legií ve Francii během první světové války.

Pařížské publikum dále uvidí jedinečný snímek z tvorby první dámy České Nové vlny – Věry Chytilové, TGM Osvoboditel. Další výraznou událostí festivalu je závěrečná projekce světoznámého dokumentu Jana Němce o potlačení Pražského jara, Oratorium pro Prahu, který byl natočen během invaze Československa v srpnu 1968. Naváže na něj debata v Českém centru Paříž s pozvanými hosty, jejímž tématem bude filmová tvorba a 100leté dědictví nezávislosti Československa.

Dramaturgie nezapomíná ani na novou generaci režisérů, letos festival do Paříže přiveze jako hosta vítěze Karlovarského filmového festivalu Václava Kadrnku a jeho film Křižáček. Ze slovenské produkce promítne thriller Petra Bebjaka Čiara, představí i filmy dvou mladých talentovaných slovenských režisérek: Špínu od Terezy Nvotové a Piatu Loď Ivety Grófové, rovněž vysoce oceňované tituly, které přijede představit Kristina Aschenbrennerová ze Slovenského filmového institutu a producent Jiří Konečný.

Festival je součástí oficiálních oslav českého a slovenského století, je realizován za významného sponzorského přispění společností Safran a Česká Zbrojovka a.s., s podporou Ministerstva Kultury České republiky, Ministerstva zahraničních věcí České a Slovenské Republiky, Czech Turismus, UPP Praha a dalších, kterým patří díky organizátorů.

 

 

Kontakt : Markéta Hodoušková czech.in.festival@gmail.com , Tel : +33675689583
  www.czech-in-film-festival.fr

 

Program festivalu :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Debata 23. května 2018

Jak dnešní filmoví tvůrci vnímají památku stého výročí československé nezávislosti

 

Místo konání : České centrum Paříž, 18 rue Bonaparte, Paris 6e


PROGRAM:

19h Projekce dokumentárního filmu Oratorium pro Prahu, Jan Němec, 1968, 30min

Tento unikátní dokumentární film zachycuje autentické okamžiky předvečera Pražského jara až po jeho konečné potlačení. Oratorium pro Prahu je situováno mezi nadějí a beznadějí: hippies, sit-in, sovětské tanky, zátarasy, mrtvá těla… Nutno dodat, že bez odvahy a odhodlání Jana Němce a jeho týmu by tento jedinečný dokument nikdy nespatřil světlo světa.

19h40 Diskuze za přítomnosti Kristíny Aschenbrennerové, Jany Bittnerové, Václava Kadrnky, Jiřího Konečného a Christiana Paigneau.  

21h Přípitek

 

Uvádí : Markéta Hodoušková, Czech-In FF

Simultánní překlad : Alexandre Clément

 

Czech-In

Filmový festival Czech-In byl vytvořen v roce 2009 v Paříži během českého předsednictví v Radě Evropské unie. Tento rok oslaví své pětileté výročí. Jeho cílem je propagace české a slovenské kinematografie a kultury ve Francii. Festival představí francouzskému publiku nejen ty nejlepší snímky z posledních let, ale i novou generaci talentovaných režisérů a producentů. To vše ve snaze o zjednodušení kontaktu mezi českými, slovenskými a francouzskými filmaři, a zároveň mezi nimi a publikem.

Festival se odehrává v sále L’Entrepôt, který je součástí Europa Cinemas et Art et Essai.

Slavnostní zahájení festivalu, stejně jako diskuze a některá promítání, se budou konat v Českém centru Paříž.

 

Pro více informací, navštivte https://czech-in-film-festival.fr/

 

 

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

Od: 18.5.2018
Do: 23.5.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala