Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.6.2017 - 5.6.2017

Knižní festival Étonnants voyageurs

Od 3. do 5. června se v bretaňské městě Saint-Malo koná mezinárodní knižní festival Étonnants voyageurs. Mezi pozvanými spisovateli je letos i Jaroslav Rudiš, jeden z nejznámějších současných českých spisovatelů.

Od roku 1990 se koná festival, který se soustředí na literární tvorbu východní zemí, latinské Ameriky a Afriky. Každý rok se do festivalového městečka v bretaňském městečku Saint-Malo sjede na dvě stě spisovatelů z různých zemí a během tří dnů se organizují literární debaty, veřejná čtení a setkání. 

Tématem 28. ročníku festivalu je demokracie a mezi pozvanými hosty je letos i slavný český spisovatel, dramaturg a scénárista Jaroslav Rudiš. Pro více informací navštivte oficiální stránky festivalu: http://www.etonnants-voyageurs.com 

 

Jaroslav Rudiš

Jaroslav Rudiš, český spisovatel a scénárista, v současné době vedle Michala Viewegha asi mediálně nejznámější český spisovatel vůbec, se narodil 8. června roku 1972 v Trutnově.

V letech 2001-2002 žil Jaroslav Rudiš v Berlíně, kam také umístil děj své prvotiny Nebe pod Berlínem (2002), za kterou získal v roce 2002 Cenu Jiřího Ortena pro spisovatele do 30 let. Nebe pod Berlínem bylo přeloženo do několika jazyků a česky vyšlo v několika vydáních. Společně s výtvarníkem Jaromírem 99 napsal Jaroslav Rudiš v letech 2005 komiksovou trilogii Alois Nebel, jednotlivé díly se jmenovaly Bílý potok (2003), Hlavní nádraží (2004) a Zlaté hory (2005). Podle trilogie byl v roce 2011 natočen úspěšný celovečerní film Tomáše Luňáka s Miroslavem Krobotem v hlavní roli, který podnítil zájem o romány Jaroslava Rudiše mezi nejširší veřejností.

V roce 2006 vydal Jaroslav Rudiš svůj druhý román, nazvaný Grandhotel (byl zfilmovaný Davidem Ondříčkem také v roce 2006. scénář psal sám Rudiš). Třetí román, nazvaný Potichu, vyšel Jaroslavu Rudišovi roce 2007. V roce 2010 vydal Jaroslav Rudiš svůj zatím poslední román poněkud netradičního názvu Konec punku v Helsinkách. Romány Národní třída a Konec punku v Helsinkách byly přeloženy do francouzštiny, stejně jako filmová adaptace komiksu Alois Nebel. 

Kromě literární práce se Jaroslav Rudiš věnuje také psaní divadelních her, společně s Petrem Pýchou napsal hru Léto v Laponsku, oceněnou Cenou Alfréda Radoka za rok 2005 a Cenou Českého rozhlasu ve stejném roce. Společně s Páchou jsou autory i další divadelní hry – jmenuje se Strange Love a poprvé byla uvedena v roce 2007.

 

Místo konání:
Saint-Malo, Le Palais des Congrès
Datum:

Od: 3.6.2017
Do: 5.6.2017

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala