Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.9.2019 19:30 - 5.10.2019

Bauhaus - Reflections : Filip Šlapal - výstava fotografií

Výstava fotografií Filipa Šlapala zaměřená na nejslavnější stavby moderní architektury (Dessau, Paris, Ronchamp, Praha, Brno) a fotografie tvorby mladých českých designérů inspirovaných Bauhausem.

 

 

VERNISÁŽ : čtvrtek 5.9. 2019 v 19:30 
VÝSTAVA : 6.9.- 5.10.2019


České centrum se již tradičně účastní většiny významných událostí týkajících se designu v Paříži. Nejinak tomu bude i letos v září u příležitosti dalšího ročníku Paris Design Week.

Při této příležitosti zveme všechny zájemce na výstavu, která spojuje umění fotografie, architektury a designu. Kombinace tradice a modernity v podání fotografa Filipa Šlapala, historii a vývoj výroby kovového ohýbaného nábytku, a „Deelive design experience“ -  prezentaci výrobků ze skla a porcelánu, dekorativních objektů ve zmenšené i zvětšené verzi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bauhaus, Walter Gropius, Dessau 1926, Filip Šlapal

 

 

Bauhaus - Reflections 

Koncepce tohoto výstavního souboru vychází primárně z výstavy fotografií Filipa Šlapala Bauhaus, která se letos na jaře konala v pražské prestižní Galerii Jaroslava Fragnera a která autorským způsobem reflektovala aktuální výročí 100 let od založení této nejvýznamnější umělecké školy 20. století.

V osobitém detailu i celku zachycovala jak areál školy navržený jejím zakladatelem Walterem Gropiusem v německé Desavě, jež se na přelomu 20. a 30. let stala druhým a nejvýznamnějším působištěm instituce, tak realizace věhlasného architekta Miese van der Roheho (posledního ředitele Bauhausu ) a designéra a architekta Marta Stama (jednoho z profesorů) na území České republiky. Tedy brněnskou vilu Tugendhat navrženou v roce 1928 a vilu Palička z roku 1932, jenž je jediným domem v pražské  funkcionalistické kolonii Baba od zahraničního architekta.

Sekundární nadstavbou k těmto fotografiím se nyní díky lokaci výstavy zde v Českém centru stávají další snímky vybrané modernistické architektury z Francie, například stejně starého Maison de Verre architekta Pierra Chareau i pozdějších realizací Le Corbusiera. Přibyly i dvě funkcionalistické stavby v Brně - po devadesáti letech obnovená tramvajová zastávka architekta Paříska a také další zrekonstruovaný skvost, jímž je synagoga Augas achim navržená Otto Eislerem.

A to vše se záměrem zachytit přetrvávající vyšší estetické principy a jejich proměny v čase, jež souzní s prvotními tvůrčími zásadami Bauhausu a navíc jsou platné až do dnešních dní. Což na výstavě Bauhaus Reflections navíc dokreslují ateliérové kompozice, které vznikly zvlášť pro tuto příležitost. Zátiší v nich vytvoří současné návrhy českých designérů - tvůrců šperků, produktů i módy. Objekty, z nichž je díky fotografické reflexi Filipa Šlapala jasně vidět a cítit, jak hluboce v nás modernimus zakořenil, jak se přirozeně se transformoval v minimalismus a nakolik je jeho odkaz nadčasový a dodnes živoucí. Prezentovaný soubor tím také ve své podstatě odráží téma aktuálního pařížského design weeku “hybrid” a to tím, že spojuje snímky architektury s designem, faktického záznamu prostředí i naaranžované studiové kompozice, starého a nového.  

FILIP ŠLAPAL

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

Od: 5.9.2019 19:30
Do: 5.10.2019

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala