Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.6.2018 - 15.10.2018

Výstava českého designu: „Superior Objects“

„Superior Objects“ je výsledkem zdařilé spolupráce dvou absolventů UMPRUM Vojtěcha Říhy – tvůrce fontu Vegan Sans a designéra české porcelánky G. Benedikt v Karlových Varech a Matěje Polácha, který technologicky připravil formy objektů pro sériovou výrobu. Přijďte se podívat na jejich tvorbu do galerie Kolektiv 318!

 

Výstava Superior objects je výsledkem spolupráce dvou umělců, designéra a keramika Matěje Polácha a typografa Vojtěcha Říhy. Duo umělců vytvořilo tzv. porcelánovou abecedu insiprovanou prací tiskařů, kde každé písmeno je různě tvarováno (grafické objekty výrazných barev tvořeny rotací písmene.) K vidění jsou jak symbolické, tak funkční objekty, také vázy, poháry či svícny, které mimo jiné získaly cenu Czech Grand Design Award.

Tvarosloví Superior Objects vychází z autorské abecedy Vegan Sans, jež vznikla v písmolíjně Superior Type. Oba autoři se pokusili s jistou mírou nadsázky navrátit současné plošné typografii zpět její fyzickou trojrozměrnou podobu. Inspirovala je práce tiskařů v minulosti, kdy se ještě odlévala jednotlivá písmena samostatně. Litery Superior Objects nejsou z olověných slitin jako tomu bývalo u sazby za dávných časů, ale prošly materiálovou i formální proměnou. Každé písmeno Vegan Sans bylo otočeno kolem své osy jako při rotaci na hrnčířském kruhu, aby tak nabylo nového plastického rozměru. Vzniklé modely písemných znaků jsou odlévány do žárohlíny a opatřeny závěrečnou glazurou v několika barevných variantách.

Tato výstava byla zrealizována ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze (UMPRUM) a probíhá od 22. června do 15. října v galerii Kolektiv 318.

 

Matěj Polách et Vojtěch Říha

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OTEVÍRACÍ DOBA: od ÚTERÝ do SOBOTY 11:00 - 18:30

KONTAKT: kolektiv318@gmail.com

Pro více informací klikněte zde.

 

 

 

Místo konání:
Galerie Kolektiv 318 – Unité d’Habitation Le Corbusier 280, Boulevard Michelet – 13008 Marseille
Datum:

Od: 22.6.2018
Do: 15.10.2018

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala