Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.9.2017 19:30

Eva Cendors - Eva Henychová

České centrum Paříž zve na koncert českého dua Eva Cendors - Eva Henychová.

 

 

Eva Cendors

Eva studovala na přelomu tisíciletí na DAMU (program integrační kreativity a divadelní antropologii). Po té scestovala za různými uměleckými projekty část Evropy (Skotsko, Itálii, Švýcarsko, Černou Horu, Francii) a zaskočila si i do Států (New York).

V roce 2002 se usídlila ve Francii nedaleko Švýcarska a pracovala v Ženevě (vyučovala na ženevské konzervatoři pohyb pro herce, hrála v divadlech, pracovala jako asistentka režie a také se účastnila filmových stáží pro herce).

V roce 2006 se přestěhovala k Paříži (na krásnou vesnici 20 minut vlakem od hlavního města). Ve francouzské metropoli působí jako herečka, zpěvačka a pedagožka. Ztvárnila role v krátkých filmech, seriálech a celovečerácích. Pracovala pro francouzský rozhlas (France Culture). Spolupřeložila do francouzštiny Andělský smích (Daniela Fischerová) a jeho dramatizovanou četbu uvedla v Českém centru v Paříži (za přítomnosti autorky, která – ač neumí slovo francouzsky, měla pocit, že tomu krásně rozumněla). V Českém centru uvedla i další české autory.

Od roku 2009 skládá písničky (česky, francouzsky a anglicky) a koncertuje po pařížských barech (na počátku spolupracuje s kanadským písničkářem Andrewem Sweeenym, ovlivněným Leonardem Cohenem) i dalších sálech, po Francii, ve Švýcarsku, a od roku 2015 také po Čechách (Praha, Brno, Kroměříž, České Budějovice, Liberec, Jablonec nad Nisou,...). V roce 2012 spolupracuje s mexickou hudebnicí a režisérkou Faryde Larou. Faryde aranžuje písničku Montagnes russes a Eva naoplátku hraje v klipu Quiero natočeného Faryde. S dalšími přáteli režiséry Eva natočila několik hudebních videí (Paysage crépusculaire, Irradiations nocturnes, Montagnes russes – toto třetí video jsme točili v Praze).

V roce 2015 spojila lásku k Pyrenejím a hudbu v projekt „Chant et danse dans les Hautes Pyrénées“ („Zpěv a tanec ve Vysokých Pyrenejích“). Uspořádala koncertní turné po kostelích a kaplích Vysokých Pyrenejí a na konci každého koncertu pozvala obecenstvo na tanec (na prostranství před místem koncertu – všichni si stoupli do kola, Eva předvedla kroky jednoduchého tance folklorního ražení, který sama vytvořila. Za jejího zpěvu pak všichni tančili.)

V roce 2010 nahrála album s pěti skladbami. Vyšlo na internetu pod názvem „L´Appel“ („Volání“).

V roce 2016 nahrála a svépomocí vydala album „Mirages“ („Blouznění“)

 

Eva Henychová

Eva Henychová je nejen zpěvačkou, kytaristkou, skladatelkou i textařkou v jedné osobě, ale především charismatickou osobností, která dokáže zasáhnout srdce lidí všech generací. Její písně jsou osobní výpovědí člověka, který umí nahlédnout hluboko pod povrch skutečností všedního života.

Narodila se ve Zlíně, od dětství se věnuje zpěvu a hře na kytaru. Ve svých 11-ti letech zaujala v jedné z hlavních rolí v dětském seriálu „My holky z městečka“. V roce 1991 vyhrála v Plzni interpretační soutěž Porty. Po maturitě na gymnáziu byla přijata na Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze, kde vystudovala současně dva obory – kytaru u Milana Tesaře a zpěv u Jarmily Chaloupkové. Absolutoriem v roce 1999 se započala její profesionální umělecká kariéra.

Vystupuje po celé republice, vyhledává zejména prostory menších klubů, čajoven, hradů, zámků, kostelů a kaplí, kde její něžná hudba s texty provokujícími k přemýšlení nejlépe vyzní. Uskutečnila také několik cest k českým krajanům do zahraničí. Hrála už v Belgii, Bosně a Hercegovině, Chorvatsku, Moldavsku, Polsku, Rakousku, Rumunsku, Španělsku a na Ukrajině. Nevyhýbá se ani akcím benefičního charakteru v domovech důchodců, v hospicích a psychiatrických léčebnách. Odehrála také již přes 50 koncertů pro odsouzené ve věznicích. V současnosti má celkově za sebou více než 1 500 samostatných recitálů.

Eva Henychová vydala celkem čtyři alba autorských písní Svítání (1996), Za stěnou z papíru (2000), Všechno je jinak (2004) a Sinaj (2010).

Spisovatel a novinář Jiří Smutný sepsal knihu o Evině umělecké dráze Síla lásky (2004). Na podzim 2006 natočila Česká televize Praha pro pořad Cesty víry dokument o Evě Henychové nazvaný Všechno je jinak. Na jaře 2007 natočila bratislavská Televízia Lux hodinový záznam z Evina vystoupení v Poltón klubu, který několikrát reprízovala TV Noe. Na podzim 2007 natočila Česká televize Brno pro cyklus Osudy hvězd díl o Evě Henychové, což je mimo jiné vzpomínka na její účinkování v seriálu My holky z městečka. Na podzim 2008 natočila TV Noe rozhovor s Evou Henychovou pro cyklus Pro vita mundi.

 

Místo konání:

Le Connétable, 55 Rue des Archives, 75003 Paris

Datum:

28.9.2017 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala