Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.1.2015 19:00

Edvard Beneš (1884-1948) - Od slávy po propast. Mezi Hitlerem a Stalinem

Přednáška předního francouzského historika Antoina Marèse ku příležitosti vydání jeho nové monografie o Edvarovi Benešovi. Partner: nakladatelství Perrin.

 

 

Jako ministr zahraničních věcí po dobu sedmnácti let a druhý prezident Československé republiky, Edvard Beneš (1884-1948) je  zásadní postavou českých dějin první poloviny 20. století. Tento frankofil byl vystaven třem velkým historickým zkušenostem: konci evropských impérií v roce 1918, konfrontací s Hitlrovským světem a rozdělení Evropy na dvě části, s přechodem východní části pod komunistickou dominaci.

Je úzce spojený s mezinárodním systémem své doby, i když jeho jméno evokuje především Mnichovskou dohodu ze září 1938 - při které se stává obětí opuštění západních mocností - a porobení Československa Sovětskému svazu po Únoru 1948.

Vzhledem ke svému postavení na křižovatce mezi československou společností a jejím vztahem k Evropě a světu, Benešův příběh se váže nadějiny Státu, na jehož založení se podílel. Samotný jeho ideologický vývoj je příznačný pro to, co se v Evropě ve 20. století odehrává. Podobně jako jeho zem, chycená mezi Hitlerem a Stalinem, byl jakýmsi seismografem Strého kontinentu: coby vítězná postava v letech 1918 a 1945, postava tragická v letech 1938 a 1948, která přecházela od slávy k propasti. Tento jeho první životopis ve francouzštině připomíná význam tohoto Evropana.

 

 

Antoine Marès je univerzitním profesorem, ředitelem Ústavu středoevropsých dějin, a odborníkem na tento región, o jehož soudobé historii vyučuje na pařížské Sorbonně Paris 1 Panthéon. Je autorem či editorem čtyřiceti individuálních a souborných děl, věnuje se politickým a kulturním dějinám Střední Evropy, mezinárodním vztahům a vztahům mezi Francií a Střední Evropou.

 

Vstup volný

Janáčkův sál

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

20.1.2015 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala