Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.12.2011 19:00

Praha- Paříž - nová česká divadelní tvorba 3

Čtení úryvků z her "Teremin" Petra Zelenky, "Planoucí srdce" René Levínského a "Andělský smích" Daniely Fischerové.

Po četbě bude následovat debata s autory a herci.

Janáčkův sál.

Vstup volný. 

Projekt "Paříž-Praha - Nová česká divadelní tvorba" pořádá asociace „Ecritures du Monde“ ve spolupráci s Českým centrem Paříž, divadlem Théâtre Ouvert, Francouzským institutem v Praze, Maison Antoine Vitez a českými agenturami Dilia a Aura-Pont.

 

Ecritures du Monde

Organizace Écritures du Monde pořádá každoročně již od roku 2000 v různých koutech světa literární setkání, která jsou určena spisovatelům i režisérům rozličného zaměření. Události tohoto druhu dopomáhají k prolínání různých kultur a literárních směrů.

Ecritures du Monde spojuje již od počátků přes sto spisovatelů a režisérů z oblasti Středního Východu, Maghrebu, Afriky, Evropy, ale i Kanady.

Mezi místa, na nichž byla setkání doposud uspořádána, se řadí: Bejrut, Damašek, Jeruzalém, Tunis, Helsinky, Toronto, Montreal, Brusel, Rabat, Ramallah, Ženeva, Kasablanka, Bamako, Londýn, Lomé, Antverpy, Budapešť či Praha.

Jedním z cílů asociace je rozšíření povědomí francouzského publika o světovém divadle. Ve spolupráci s divadly Théâtre du Rond Point a Théâtre de l’Odéon se rovněž zasloužila o vznik několika kulturních akcí zaměřených na kulturu Středního Východu či Afriky.

V současné době připravuje další setkání na blížící se sezóny, jejichž tématem by měla být scéna maďarská, finská, alžírská, tuniská a indická.

 

Nová česká scéna

V roce 2010 a 2011 v Praze Ecritures du Monde zorganizovala ve spolupráci s místním Francouzským institutem a asociací Beaumarchais velmi významný projekt: Theatrum Mundi, týkající se soudobé frankofonní divadelní tvorby.

Díky této události vyšlo opět najevo, jak nedostačující je kontakt mezi frankofonní a českou divadelní scénou. I přesto, že mezi Prahou a Paříží bylo v historii často pevné kulturní pouto, po Sametové revoluci zaznamenáváme jen málo frankofonních autorů překládaných do češtiny a nepřítomnost českých her na prknech francouzských divadel je téměř absolutní.

Právě proto se Ecritures du Monde rozhodla v Paříži 6., 7. a 9. prosince 2011 uspořádat projekt zasvěcený soudobým českým divadelním tvůrcům. Cílem je obnovit propojení mezi těmito kulturními metropolemi a předvést francouzským režisérům, jaký druh divadla je dnes v Praze k vidění.

Česká divadelní scéna je dnes v plném rozkvětu a zahrnuje celou řadu schopných tvůrců. Jejich výběr byl uspořádán za aktivní pomoci českých divadelních odborníků, autorů a kantorů z Prahy i Brna.

Projekt v Paříži spolupořádá České centrum Paříž a divadlo Théâtre Ouvert.

 

Praha – Paříž – Nová česká scéna

Během tří dnů bude francouzské veřejnosti umožněno seznámit se s díly osobností, které formují soudobou českou divadelní scénu. Samotní autoři budou přítomni a připraveni diskutovat s širokou veřejností i odborným publikem.

Ecritures du Monde má rovněž za cíl oslovit různé divadelní společnosti ve Francii, ale také Belgii či Švýcarsku, aby se podílely na organizaci podobných projektů, které by pomohly české scéně k jejímu šíření do dalších koutů frankofonního světa.

 

Úterý 6. prosince v 19h00

Zahajovací večer v Théâtre Ouvert, cité Véron, 75018 Paříž

Diskuse na téma: „České divadlo dnes“.

Účastníci: Lucien Attoun (ředitel Théâtre Ouvert), Katia Hala (divadelní režisérka), Françoise Allaire (ředitelka asociace Ecritures du Monde), Mohamed Kacimi (spisovatel) a Jean-Gaspard Páleníček (spisovatel).

Čtení divadelní hry Romana Sikory, „Zpověď masochisty“

Setkání s Romanem Sikorou a jeho překladatelkou Katiou Hala.

http://www.theatre-ouvert.net/essai_mise_en_voix.php?item.228 

 

Středa 7. prosince v 19h00

České centrum Paříž, 18 rue Bonaparte, 75006 Paříž.

Četní úryvků z divadelních her: „Akvabely“ (David Drábek), „Poslední večeře“ (Pavel Trtílek) a „Kauza Salome“ (Petr Kolečko).

Setkání a diskuze s autory a herci.

 

Pátek 9. prosince v 19h00

České centrum Paříž, 18 rue Bonaparte, 75006 Paříž.

Čtení úryvků z divadelních her: „Teremin“ (Petr Zelenka), „Zapálená srdce“ (René Levínský) a „Andělský smích“ (Daniela Fischerová).

Setkání a diskuze s autory a herci. 

 

Praktické informace

 

Théâtre Ouvert

Le Jardin d’hiver

4 bis cité Véron, 75018 Paris

Administrace: 01 42 55 74 40

Rezervace: 01 42 55 55 50

accueil@theatreouvert.com

Otevírací hodiny kanceláří: pondělí od 11h30 do 17h30, od úterka do pátku od 10h do 18h30. Zavřeno každý den mezi 13h30 a 14h30.

Metro: Blanche nebo Place de Clichy

Bus: 30, 54, 74 (zastávka Blanche), 68, 80, 81, 95 (zastávka Place de Clichy)

www.ecrituresdumonde.fr

 

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

9.12.2011 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala