Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.4.2013 19:00

Psáno pro Pražské jaro

Dokumentární film Pavla Kouteckého a Jaroslava Hovorky, 2007, 1h

 

 

Třetí a poslední díl o zákulisí největšího hudebního festivalu u nás. Základ filmu je tvořen paralelními příběhy realizace dvou skladeb (Sylvie Bodorová: Juda Maccabeus, oratorium na texty podle Starého zákona Peter Graham: Subida), které byly napsány přímo pro festival a které zde měly premiéru. Jedna byla provedena v katedrále sv. Víta, druhá v bývalé tovární hale v pražském Karlíně. Jedna je více klasická, druhá velmi experimentální, jedna detailně zapsaná do not, druhá ponechávající více volnosti hráčům, jedna monumentální, druhá komornější, ale obě na hony vzdálené běžnému repertoáru i způsobu hraní.
Mělo jít o jasné vyvrcholení tohoto hudebního cyklu, na který sbíral režisér Pavel Koutecký materiál několik let. V dubnu 2006 však režisér tragicky zemřel a zanechal po sobě rozpracované dílo.
Bylo téměř povinností ostatních spolutvůrců dílo dokončit. Byl to opravdu výjimečný projekt, který boural stereotypy prezentování světa takzvané vážné hudby v médiích. Svět vážné hudby je vážný i směšný zároveň, tak jako vše, co je spojeno s člověkem.

 

V rámci Týdne Pražškého jara v Českém centru Paříž 2013.

 

Vstup volný

Janáčkův sál

 

www.festival.cz

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

8.4.2013 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala