Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.7.2016 - 18.7.2016

Dva české filmy na MFF Marseille

 

 

V rámci platformy FIDLab k podpoře koprodukcí představí režisér Karel Vachek svůj nový filmový projekt nazvaný Komunismus. Projekt, který nesou produkční společnosti Background Films a Atelier.doc byl společně s dalšími desíti vybrán mezi  373 filmovými projekty a bude představen mezinárodnímu panelu producentů, distributorů a dalších filmových profesionálů.

 

Červen 1659. Richard Cromwell utíká do Francie, aby si zachránil holý život. Červenec 1793. Ruka Jeana-Paula Marata visí bezvládně z vany. Srpen 1940. Ve dveřích domu stojí Ramón Mercader. V ruce drží cepín, kterým Trockému rozbije lebku.  Srpen 1968. V ulicích Prahy stojí tanky… „Revoluce jsou proto, aby vše zůstalo při starém!“ říká starý kníže v závěru Lampedusova románu Gepard. I proto posílá svého synovce a následníka, aby se stal revolucionářem. Po revoluci vždy přichází restaurace předchozích poměrů. A moc, stejně jako bohatství stále ještě drží jen pár vyvolených. Komunismus je nová filmová esej dokumentaristy Karla Vachka, který sám i za neustálého vyměňování masek v převleku za dramatiky Bertolda Brechta a Samuela Becketta provází diváka koláží složené z inscenovaných úryvků utopické i dobové literatury, vlastních vzpomínek i z živých obrazů světových dějin. Vachek popisuje svoji zkušenost a optiku pohledu na věci od dítěte hoteliéra na malém městě, přes přímou zkušenost s Pražským jarem, perzekucí i s návratem kapitalismu do Čech. Bradburyho postavy se v jeho eseji potkávají se sovětskými revolucionáři, králové a královny s loutkami, věřící světových náboženství se slavnými sportovci.  A k tomu všemu hraje hudba a je to veselé. Kromě Vachka přednášejí texty i herci, kteří se pro ústřední trojici stávají oponenty, partnery, antickým chórem i moderním voicebandem recitujícím mezi stovkami knih v knihovnách. Většina moudrých lidí už zemřela a knihy jsou stále možnost s nimi komunikovat. Současná demokracie je podle Vachka v moci reklamy. Vládnout tak může jenom ten, kdo na to má peníze a může si dovolit kampaň.  Příští revoluce ale bude probíhat po internetu a úředníci pak budou už jen vykonávat to, co si občané zvolí v referendech. A nebude to jen idyla. I Francouzská revoluce byla strašná. Ale přesto – díky ní jsme se stali občany.

www.fidmarseille.org/index.php/fr/?option=com_content&view=article&layout=edit&id=2090

 

V rámci spolupráce festivalu s DOCAlliance bude rovněž uveden ve francouzské premiéře film Pára nad řekou Filipa Remundy a Roberta Kirchoffa, najehož produkci se podílelo i České centrum Paříž.

Jako pára, která se neslyšně objevuje a zase mizí nad tekoucí řekou, je prchavý život každého člověka, a zvláště umělce. Pomíjivost jeho slávy je klíčovým tématem dokumentu, který nahlíží do životů tří zestárlých jazzmanů-kolegů: trumpetisty Laca Decziho, saxofonisty Ľubomíra Tamaškoviče a kontrabasisty Jána Jankejeho, kteří kdysi prchli ze Sověty okupovaného Československa na západ, kde zazářili po boku renomovaných světových hudebníků. Rozjímavost a melancholické naladění snímku snažícího se postihnout opar slávy těsně před rozplynutím se promítá v celkově rozvolněném, kontemplativním tempu vyprávění.

www.fidmarseille.org/index.php/fr/actualite-mainmenu-138/doc-alliance

 

Více informací zde: www.fidmarseille.org

Místo konání:
Marseille
Datum:

Od: 12.7.2016
Do: 18.7.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala