Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.9.2017 10:00 - 17.9.2017 18:00

Dny evropského dědictví v Českém centru Paříž

České centrum Paříž se poprvé účastní Dnů evropského dědictví ! Po dobu dvou dnů, sobotu a neděli 16. a 17. září 2017, bude v rámci každoroční akce pořádané francouzským ministerstvem kultury otevřeno několik stovek památek a institucí (často i běžně nepřístupných) na území pařížského regionu. Popadněte brožury a hurá do města ! Otevřeni jsme vyjímečně od 10h.

Sídlo Českého centra Paříž se nachází v rue Bonaparte čp 18. V krátkosti k historii domu:

V roce 1909 se do několika bytů v  domě v pařížské ulici Bonaparte čp. 18 přestěhovala řada krajanských sdružení.

Na počátku roku 1916 si Česká národní rada (později Československá národní rada) jako své sídlo volí právě pařížskou budovu v ulici Bonaparte, kde využívá prostory v zadním traktu.

Dům čp. 18 byl využíván i po 1. světové válce. Většinu čp. 18 zástupci Československa vyklidili kvůli přemístění ministerstva zahraničních věcí do Prahy v září 1919. Budova byla důležitým československým krajanským centrem i v meziválečném období. V roce 1937 československá vláda celý dům koupila.

V průběhu druhé světové války budovu obsadili Němci, po válce budova sloužila po krátkou dobu československé repatriační komisi. Od roku 1953 v budově sídlil československý konzulát.

V roce 1990 ministerstvo zahraničních věcí rozhodlo o přestavbě přes 200 let starého domu, který po rozdělení Československa připadl České republice. Po rekonstrukci přední části budovy v roce 1997 se budova stává centrem české kultury v Paříži a ve Francii. Budova získává pro České centrum víceúčelový sál, který slouží jako výstavní a koncertní prostor, knihovnu a renovované sklepy, kde jsou pořádány koncerty. V budově sídlí také pobočky agentur CzechTourism a CzechTrade. Prostory v budově využívá již několik let také Česká škola bez hranic Paříž.

 

 

V rámci dnů evropského dědictví organizuje taktéž Velvyslanectví České republiky v Paříži podruhé den otevřených dveří.  Veřejnost tak může navštívit přízemí a zahradu sídla českého velvyslanectví v avenue Charles Floquet 15 v sedmém pařížském obvodě. Na programu jsou také projekce krátkometrážních českých animovaných filmů pro velké i malé, které budou zdarma. Kromě prohlídky a projekcí návštěvníky čeká bohatý kulturní program.

 

V prostorách ČC k vidění výstava:

Acheron/Czech Funeral Design !
V rámci festivalu Paris Design Week a Týdne zahraničních kultur // výstava funerálního designu představující návrhy originálních pohřebních schránek mladých českých designerů.

 

Inforamce o akcích v pařížském regionu zde.

 


 

Dny evropského dědictví

Dny evropského dědictví ( European Heritage Days, dále EHD ) každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné.

Jedná se o významnou kulturně poznávací společenskou akcí, která slouží k posílení historického povědomí v nejširších souvislostech se zvláštním důrazem na vnímání mezinárodního kontextu národního kulturního dědictví. Cílem je hledání cest ke kořenům naší, evropské i světové civilizace.

Organizováno francouzským ministerstvem kultury.

 

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

Od: 16.9.2017 10:00
Do: 17.9.2017 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala