Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.2.2013 19:30

Sametové rozvody?

Slavnostní zahájení nového debatního cyklu Evropský cénacle Českého centra.

Československý rozvod jako odstrašovač či jako vzor? Dlouho se rozdělení Československa dávalo do kontextu s rozbitím Yugoslávie. Dnes se však jeví československé rozdělení jako předzvěst fraktur dalších evropských zemí, jako např. Španělsko, Belgie, Skotsko...

Debatu povede politolog Jacques Rupnik (CERI, Sciences-Po), zúčastní se jí Petr Drulák, ředitel pražského Institutu mezinárodních vztahů a novinář Martin Šimečka (SME, Respekt).

 

Ve spolupráci se CERI Sciences-Po.

 

Janáčkův sál.

Vstup volný.

 

Audio nahrávka přednášky ke stažení zde:

 

Evropský Cénacle Českého centra

Nacházeje se v samém středu pařížské latinské čtvrti, jen pár kroků od ulice Visconti, kde založil Balzac svou slavnou – a prodělečnou – tiskárnu, České centrum Paříž chce navázat na tradici pařížských intelektuálních kroužků – cénaclů – s jejími vášnivými debaty na aktuální témata. Navzdory veškeré globalizaci a uniformizaci, ve čtvrti Saint-Germain-des-Prés je stále cítit vzduch svobody, žízeň po myšlenkovém obohacení a tyto eklektické výměny hodlá České centrum – za podpory místních univerzit, nakladatelských domů, knihkupectví a výtvarných galerií – vyzdvihnout. Diskutovaná témata se budou týkat především evropských zemí.

Každý první pátek v měsíci budou do Českého centra Paříž zvány uznávané osobnosti z oblasti politiky, ekonomie, ekologie, sociologie, dějin umění… aby přednesly své názory, obhajovaly své pozice a vyzývaly posluchače k debatě. Nepůjde o typické vědecké přednášky univerzitního typu, ale skutečně o živé výměny s co nejširším publikem.

Cílem Evropského Cénaclu Českého centra je konfrontovat a srovnávat rozdílné názory v přátelské, uvolněné a demokratické atmosféře.

Aniž bychom si vyhrazovali nárok na nalezení definitivních odpovědí, chceme tímto pořadem přispívat ke kreativní a inspirativní výměně názorů odborníků. Česká republika nebude permanentně středem debat, ale bude sloužit jako jeden z hlavních srovnávacích bodů.

Evropský Cénacle Českého centra bude otevřený všem evropským zemím ve spolupráci s ostatními zahraničními kulturními instituty a dalšími partnery.

Po prvním, zahajovacím večeru, bude 1. března následovat debata o institucionálních systémech státní podpory kinematografie. Producentka přední české společnosti Negativ Film Productions, Kateřina Černá, se bude konfrontovat s francouzským režisérem Christophem Honorém a ředitelem francouzské produkční společnosti  Why Not Productions. Obě společnosti v nedávné době koprodukovali Honorého film Milovaní – ve kterém hrají bok po boku Catherine Deneuvová s Milošem Formanem –, obě mají bohaté zkušenosti s národními i mezinárodními produkcemi. Nastíní zde srovnávací obraz subvenčních systémů jednotlivých evropských zemí a dotknou se choulostivých ekonomických, politických a uměleckých otázek spojených s touto problematikou.

5. března zve České centrum generálního ředitele Národní galerie Vladimíra Rösela, aby debatoval s Brigitte Leal z pařížského Centre Pompidou. Markéta Theinhardt, historička umění a docentka na Sorboně, bude moderovat večer s tématem Stát a velké kulturní instituce.

Následovat budou tato témata:

            - Romské populace (ČR, Francie, Maďarsko, Slovensko)

            - vysílání vojenských jednotek do zahraničí (ČR, Francie, Velká Británie)

            - emigrace/imigrace (ČR, Francie, Polsko)

            - průmyslový outsourcing (ČR, Francie)

            - srovnání jednotlivých zdravotních systémů (ČR, Francie)

            - problematika jaderné energie (ČR, Francie, Rakousko)

            - srovnání jednotlivých koncepcí zahraniční kulturní politiky (ČR, Francie, Holandsko, Slovensko)

            - knižní nakladatelství, financování a nové technologie (ČR, Francie, Belgie)

- bezdomovci (ČR, Francie)

            - srovnání systému vysokého školství (ČR, Francie, Německo)

            - prostituce (ČR, Rumunsko, Bulharsko)

            - společnost a postiženi lidé (tělesně i mentálně)

- homosexuální svatby

 

Evropský Cénacle Českého centra má za partnery dvě důležité instituce: francouzský rozhlas France Culture a portál Presseurop, který je odnoží prestižního časopisu Le Courrier international. Některé pořady cyklu budou moderovány novináři z Presseurop či France Culture.

 

 

www.franceculture.fr

www.presseurop.eu

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

1.2.2013 19:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala