Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.10.2018 - 28.10.2018

Divadlo „Válka s mloky“

Zábavné divadelní představení pohybující se mezi dobrodružným příběhem a politickou bajkou je vytvořeno podle románu Karla Čapka "Válka s mloky".

Podle románu Karla Čapka

Režisér: Robin Renucci

 Adaptace: Evelyne Loew

Válka s mloky je bláznivým románem (1935) napsaném Karlem Čapkem - českým autorem známým také pro vynalezení slova "robot". Divadelní představení, pod vedením Robina Renuccina, nás zavede k podivuhodným bytostem s téměř lidskými vlastnostmi, k mlokům, jež jsou využíváni člověkem v globalizované ekonomice. 

Mloci útočí!

Román, napsán Karlem Čapkem v roce 1935, přivádí lidstvo do područí mírumilovných inteligentních mloků, kteří se bez milosti vykořisťováni stávají efektivní podmořskou pracovní silou. Výměnou za vyráběné zboží vykopávají a přetvářejí pro lidi mořská pobřeží.  Stimulovaná výroba, nové trhy, užiteční jak pro civilisty, tak pro armádu, se mloci rychle stávají základním prvkem světové ekonomiky. Konfrontováni s přelidněním mělčin, ve kterých žijí, hledajíc nový životní prostor, se však brzy otáčí proti lidem výbušninami, které jim sami prodávali, a postupně bourají břehy kontinentů, aby zasypali hluboké moře…

Komunismus, kapitalismus, masová kultura a zábava, věda a diplomatické pokrytectví: nic neuniká kousavému a vizionářskému peru Čapka. A jestli je humor všude, neotřesitelná logika, s jakou se lidstvo hrne do vlastní záhuby ve jménu ekonomických imperativů, se neobejde bez studeného potu… Neboť na závěr nejsou mloci nic jiného než naše vlastní nezodpovědné a dětské paradoxy. Takže pozor! Mohlo by se stát, že na konci tohoto čtení už kolem sebe uvidíte jen mloky, kteří neúnavně ohlodávají, to, kvůli čemu žijeme… Stephen Sazio. Dramaturg opery v Dijonu

Karel Čapek

Karel Čapek se narodil 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích (region Hradec Králové) a zemřel v Praze 25. prosince 1938. Je jedním z nejdůležitějších československých spisovatelů 20. století. Slovo „robot“, které se poprvé objevilo v divadelní hře science-fiction R. U. R. (Rossum's Universal Robots) v roce 1920, pod titulkem v angličtině z českého titulu Rossumovi univerzální roboti, bylo vynalezeno jeho bratrem Josefem z českého slova robota, co znamená „práce“ nebo „nevolnictví“.

Válka s mloky

V roce 1936 Karel Čapek publikoval Válku s mloky, absolutně mistrovské dílo, které se především vyznačuje svojí ostrostí a závažností. Tato smyšlená válka mezi lidmi a zvířaty, roku 1936 představuje vše, co zapaluje svět: nacismus, antisemitismus, víra v pokrok. Tato kniha s humorem představuje satiru o lidech a jejich společnosti. Míchajíc parodii s fantazií, román a filozofickou povídku, se se zdánlivou lehkostí odhaluje pointa, extrémně jasně a temně. Je to překvapivě jakýsi vhled do budoucnosti Evropy o pár let později, Válka s mloky předvídá také ekologické problémy. Je to překvapivě jakýsi vhled do budoucnosti Evropy o pár let později, Válka s mloky předvídá také ekologické problémy.

 

Místo konání:

Maison des Métallos, 94 Rue Jean-Pierre Timbaud, 75011 Paris

Datum:

Od: 17.10.2018
Do: 28.10.2018

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala