Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.11.2019 0:00 - 9.11.2019 0:00

Divadlo Archa v Paříži - Festival d'Automne

Společný projekt Divadla Archa a Living Dance Studia Obyčejní lidé v režii Jany Svobodové a v choreografii Wen Hui kombinuje principy dokumentárního divadla a tance. Inscenace dokumentárního divadla je postavena na průsečících reálných příběhů lidí žijících v Čechách a v Číně s důležitými mezníky v historii obou zemí.

Ředitel Archy Ondřej Hrab k výběru inscenace do hlavního programu Avignonského festivalu říká: „Uvedení Obyčejných lidí v Avignonu je nejen úspěchem českého divadla, ale i potvrzením skutečnosti, že dokumentární divadlo v pojetí tvůrců inscenace je zároveň součástí hlavního proudu současného divadla. To, že se pořadatelé rozhodli uvést inscenaci sedmkrát, je pro Archu veliká čest.“

Česko-čínský tvůrčí tým vycházel z časové osy, která sleduje důležité mezníky v historii obou zemí. „Globální historii protínají příběhy jednotlivců, někdy velmi bolestivé jindy úžasné nebo humorné. Rok 1989 byl důležitý pro obě země. Je obecně známé, že pro každou z nich v jiném smyslu. Osobní výpovědi, které se ke každému roku váží, vytvářejí zcela nový rozměr, hloubku, odhalují příběhy, které by jinak zůstaly skryté“, říká režisérka Svobodová

Celý tým pod vedením Jany Svobodové a Wen Hui připravoval inscenaci v postupných krocích několik let. Výsledný tvar je potvrzením velmi silného tvůrčího porozumění režisérky a choreografky.

„Ani jedna z nás nedělá umění pro umění, divadlo pro divadlo. Obě máme silný důvod pro naši práci. Naše spolupracovníky chápeme jako osobnosti, které také mají svůj vlastní důvod podílet se na vzniku představení. Nikdo z nich nevytváří postavu, nehraje roli. Jsou stále na jevišti sami sebou. Každý z nás přináší svůj pravdivý příběh a společně ho zpracováváme tak, aby ve finálním scénickém tvaru oslovil diváky. Nezajímá nás dělat krásné divadlo s ladnými pohyby, soustředíme se na společnost, historii, sociální otázky a společenské jevy“, shrnuje společný přístup Wen Hui.

Nedílnou součástí představení je živý interaktivní video maping, světelný a hudební design a na míru komponovaná hudba. Tvůrci těchto složek ovládají spolu s performery všechny divadelní technologie neskrývaně přímo před očima diváků.  Vedle sebe se na scéně objeví pětasedmdesátiletý český dělník Vladimír, který celý svůj život pracoval jako soustružník a nástrojař, vynikající tanečníci, hudebníci a performeři i dívka která pochází z vesnice v čínských horách.

Další termíny vysotupení:

Festival d'Avignon, Avignon, Francie, 16. – 23. července 2019

L'Apostrophe, Scene national, Cergy Pontoise, Francie, 20. – 21. listopadu 2019

Festival Exit, La Rose des Vents, Villeneuve d'Ascq, Francie, 26. – 27. listopadu 2019

Teatro Municipal, Porto, Portugalsko, 30. listopadu 2019

Theatre Garonne, Toulouse, Francie, 3. – 6. prosince 2019

 

Místo konání:

156 Rue de Rivoli, 75001 Paris

Datum:

Od: 5.11.2019 0:00
Do: 9.11.2019 0:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala