Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.5.2010

Disidenti. Tvůrci svobody.

Dokumentární film Ruth Zylberman, 1h40, Arte Francie, Zadig Produkce, 2009, v původním znění s titulky. Projekce za přítomnosti režisérky, následovaná diskusí s historiky Georges Minkem, Jacques Rupnikem a Ilios Yannanakisem. Ve spolupráci s polským kulturním Institutem.

 

 

Jedná se o fotografii, která byla pořízena v roce 1988, tedy jeden rok před pádem Berlínské zdi. Fotka je pořízená při tajné schůzce v lese na hranici Polska a Československa a spojuje tak polské a československé disidenty, kteří bojovat proti komunistickým režimům ve svých zemích. Tito spiklenci demokracie, sami nazýváni "disidenty". Na této fotografii se objevili slavné osobnosti, které formovaly pozdější pády komunistických režimů – mimo jiné Václav Havel nebo Poláci Adam Michnik, Jacek Kuroń. Jejich duchovní, politické a historické cesty byly odlišné, někteří byli dělníci jiní intelektuálové,  vlastenci, trockisti, všichni se účastnili tohoto netradičního pokusu o boje proti totalitní moci.

Režisérka vypráví, jak se v Praze, Varšavě a v Budapešti setkala s dělníky, fyziky, chemiky, knězi, historiky i tiskaři, inženýry, architekty .... Jejich příběhy představují dohromady třicet let komunistické totality a třicet let anti-totalitní boje. Jejich slova zosobňují pravou tvář disentu. Tento dokument  ukazuje  muže a ženy, kteří vsadili na donkichotský boj s režimem  a vzdali  se strachu, ohrožení a represe.

Disent ve střední Evropě, představený režisérkou, bojoval s režimem a dokladem je toho několik hnutí,  která se formovala  v těchto zemích mezi lety 1956 a 1989– Solidarita v Polsku, Charta 77 v Československu a disidentské literární hnutí v Maďarsku.

Dokument Disidenti – tvůrci svobody Ruth Zylbermanové  nabádá k otázce: Jak žít ve svobodě? A za jakou cenu?

 

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

17.5.2010

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala