Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.10.2017 - 10.11.2017

Díla Františka Januly v galerii Éditions Caractères

Pařížská galerie Éditions Caractères předastavuje českého umělce Františka Janulu, který od r. 1968 žije trvale ve Francii. Je vnímán jako jeden z mála malířů cizinců, který v Paříži uspěl, a pro svůj původ je často spojován se jmény Františka Kupky a Josefa Šímy, jakkoliv výtvarně je jeho poloha odlišná.

 

František Janula

(* 24. března 1932, Lysá nad Labem)
František Janula absolvoval střední Odbornou školu sklářskou v Kamenickém Šenově a pražskou UMPRUM v ateliéru prof. Josefa Kaplického (1950-1955). Jako malíř žil bohémsky v ateliéru na Novém Světě, pohyboval se v okruhu umělců Divadla Na Zábradlí, kde měl jednu z vernisáží při premiéře hry Václava Havla Zahradní slavnost (3. 12. 1963), vystavoval, ilustroval knihy, jeho kresby otiskovaly literární časopisy (např. Svět literatury). Po výstavě v Galerii Mlada Fronta v roce 1967 s pomocí kulturního rady francouzského velvyslanectví Henri Ehreta získal stipendium na École nationale supérieure des beaux-arts. Po srpnové okupaci v roce 1968 do Paříže přesídlil definitivně.

Téměř okamžitě začal vystavovat v pařížských galeriích, mmj. ve slavné galerii Studio Paul Facchetti (1973), soustavně v Galerii ABCD a galerii DELIRE AN FORMATION, Galerii ARTO a v Galerii Simoncini v Lucembursku. Desítky dalších výstav z celkového počtu cca sto třiceti byly uspořádány v jiných pařížských galeriích a v západní Evropě vůbec, ke dvěma desítkám od roku 2000 i v Čechách. Ve Francii má okruh sběratelů, mnozí z nich sledují jeho práci již desítky let. 

V jeho rozsáhlém díle jsou zastoupeny grafiky, koláže, objekty a především malby.

Významné osobnosti o Františku Janulovi hovoří následovně: básník Jean Orizet nalezl pro Janulovu tvorbu výraz „kosmický sen a zemité opojení“, výtvarný kritik Jossé Pierre psal o dědictví Šímovy průzračnosti a Kupkovy vynalézavosti, profesor Jiří T. Kotalík mluví o české obraznosti propojené s francouzskou noblesou.  

Informace o umělcově tvorbě zde.

 

Místo konání:

Editions Caractères, 7 rue de l’Arbalète, 75005 Paris

Datum:

Od: 10.10.2017
Do: 10.11.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala