Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.4.2010

Děti našich rodičů

Režie: Tom Feierabend, 1h, 2009, francouzsky. Produkce : Tom Feierabend, České televizní studio Brno, produkční Radim Procházka. Natočeno ve spolupráci s Fondem na podpodu a rozvoj české kinematografie a Institutem pro výzkum totalitních režimů. Promítání v přítomnosti tvůrce s úvodním slovem historika Antoina Marèse.

 

 

Americký filmový tvůrce Tom Feierabend surfuje napříč světadíly i desetiletími, aby vystopoval osud své české rodiny od 30. let až do současnosti. Jeho dědeček, Dr. Ladislav Feierabend byl po Mnichově prezidentem Benešem vtažen do politiky. Jako ministr zemědělství před i během nacistické okupace se stal význačným členem odboje. Po odhalení gestapem Feierabend za dramatických okolností uprchl do Londýna, kde se připojil k Benešově exilové vládě. Převážná část jeho rodiny byla poslána do koncentračního tábora, ale všichni jako zázrakem přežili. V roce 1948 Ladislav Feierabend opět těsně unikl zatčení a odjel se svojí ženou a dětmi do exilu. Jeho rodina byla rozptýlena po Evropě a Americe. Režisér Tom Feierabend se znovu vrací k příběhům, které slýchával jako malý, od cimrmanovských ód na Čechy za první republiky až k vyprávění o hrůzách, které následovaly. Příběhům, které balancují mezi realitou a mýtem, mezi malou a velkou historií. Provází nás od kalifornské pláže, kde vyrostl, k řece Malši, kde jeho dědeček v 30. letech natáčel své děti. Poté pokračuje dále - přes Terezín, Dachau, Paříž, Londýn, Bretton Woods a Washington až do současné Prahy.

 

Film splétá dohromady rodinné filmy tří generací, úryvky z memoárů Ladislava Feierabenda, historické a policejní archivy a osobní svěděctví rodiny Feierabendovi a významnných Čechů včetně Václava Havla, Medy Mládkové, Milana Uhdeho a Pavla Žáčka. Tato hluboce intimní a překvapivě osobitá cesta filmaře Toma Feierabenda k jeho vlastní identitě nabízí neobvyklý vhled do identity českého národa.  

 

Vstup volný.

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

12.4.2010

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala