Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.5.2017 19:00

Ze zákulisí tvorby představení Operace Romeo

Zveme vás na projekci dokumentu "Dans les coulisses de la création du spectacle Opération Roméo", který byl natočen v Pardubicích. Dokument umožňuje divákovi nahlédnout "za scénu", tedy dozvědět se, jak probíhaly přípravy a zkoušky francouzských herců orleánského divadla Théâtre de l'Imprévu na samotné představení. Po projekci dokumentu si nenechte ujít debatu s ředitelem divadla Théâtre de l'Imprévu o inscenaci Operace Romeo.

Program

Projekce dokumentu "Dans les coulisses de la création du spectacle Opération Roméo" (Ze zákulisí tvorby představení Operace Romeo)

Debata s Éricem Cénat, režisérem dokumentu a ředitelem divadla Théâtre de l’Imprévu, a Claire Vidoni, překladatelkou a herečkou

 

Od 25. srpna do 13. září 2014 nacvičovali herci orleánského divadla v prostorách Východočeského divadla Pardubice inscenaci Operace Romeo  Československo, 1984. Dokument promítaný v ČC Paříž zaznamenává, jak tyto přípravy, zejména v posledních dnech – těsně před samotnou premiérou představení – probíhaly. Především zásluhou ředitele divadla Théâtre de l’Imprévu, režiséra dokumentu  – Érica Cénat, ale i mnohých partnerů Pardubického kraje, vznikla tato výjimečná evropská spolupráce, která snoubí prvky francouzského a českého divadla.
Dokument zahrnuje interview s těmito osobnostmi: Jaromír Janeček (český herec a překladatel), Viliam Klimáček (slovenský autor hry), Diana Bangoura (ředitelka Francouzské aliance v Pardubicích) a Petr Dohnal (ředitel Východočeského divadla v Pardubicích) a další.

 

Operace Romeo

Michal, bývalý ředitel Československého filmu, je odvolán ze své pozice. Ocitá se v archívu. Čím dál častěji začíná pociťovat, že potřebuje být sám, izolovat se. Uniká proto na střechu svého domu, na své "letiště", svou skrýš. Ani oslava manželčiných narozenin ho nevyvede z jeho touhy uniknout. To, co ho tíží, je neustálý tlak – pocit, že jeho rodina je odposlouchávána a sledována Státní bezpečností...

Hra je odkazem na Orwelovu knihu “1984“. Autor, Viliam Klimáček, se zamýšlí: Tím, že je člověk poslušný totalitnímu režimu, chrání anebo ohrožuje ty, co miluje?

 

 

 

Théâtre de l’Imprévu

Divadlo Théâtre de l’Imprévu je profesionální divadelní skupinou, která byla založena ve francouzském městě Orléans v regionu Centre-Val de Loire. Divadelníci Théâtre de l’Imprévu od roku 2007 účinkují pravidelně v České republice. Eric Cénat, ředitel divadla, spolupracoval na několika představeních a divadelních inscenacích i s pardubickými studenty. "Operace Romeo" je hra, která vznikla podle předlohy divadelní hry "Komunizmus, komedie normalizace" slovenského spisovatele a básníka Viliama Klimáčka. Dílo je mezinárodním projektem sdružujícím slovenské, české a francouzské umělce. Vzniklo v rámci spolupráce Pardubického kraje s francouzským krajem Région centre, má mj. za cíl připomenout 25. výročí pádu berlínské zdi a Sametové revoluce.

 

Partnerem je asociace Amitié franco-tchéco-slovaque založená v roce 1949.


vstup volný

Janáčkův sál

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

4.5.2017 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala