Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.12.2018 19:30

Čtení: Válka s mloky

Na počest Karla Čapka, významného českého literáta, zesnulého před 80 lety, vás České centrum a Golem Théâtre zvou k znovuobjevení jeho mistrovského díla „Válka s mloky“ formou scénického čtení v interpretaci Compagnie Golem théâtre.

Podle románu Karla Čapka
Adaptace: Michal Lázňovský
Překlad z češtiny: Claudia Ancelot

Hrají: Frederika Smetana, Bruno La Brasca, Jacques Pabst, Philippe Vincenot

Koprodukce Opéra de Dijon

Vytvořeno v Opéra de Dijon v březnu 2015.

Mloci útočí!

Román, napsán Karlem Čapkem v roce 1935, přivádí lidstvo do područí mírumilovných inteligentních mloků, kteří se bez milosti vykořisťováni stávají efektivní podmořskou pracovní silou. Výměnou za vyráběné zboží vykopávají a přetvářejí pro lidi mořská pobřeží.  Stimulovaná výroba, nové trhy, užiteční jak pro civilisty, tak pro armádu, se mloci rychle stávají základním prvkem světové ekonomiky. Konfrontováni s přelidněním mělčin, ve kterých žijí, hledajíc nový životní prostor, se však brzy otáčí proti lidem výbušninami, které jim sami prodávali, a postupně bourají břehy kontinentů, aby zasypali hluboké moře…

Komunismus, kapitalismus, masová kultura a zábava, věda a diplomatické pokrytectví: nic neuniká kousavému a vizionářskému peru Čapka. A jestli je humor všude, neotřesitelná logika, s jakou se lidstvo hrne do vlastní záhuby ve jménu ekonomických imperativů, se neobejde bez studeného potu… Neboť na závěr nejsou mloci nic jiného než naše vlastní nezodpovědné a dětské paradoxy. Takže pozor! Mohlo by se stát, že na konci tohoto čtení už kolem sebe uvidíte jen mloky, kteří neúnavně ohlodávají, to, kvůli čemu žijeme… Stephen Sazio. Dramaturg opery v Dijonu

Karel Čapek

Karel Čapek se narodil 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích (region Hradec Králové) a zemřel v Praze 25. prosince 1938. Je jedním z nejdůležitějších československých spisovatelů 20. století. Slovo „robot“, které se poprvé objevilo v divadelní hře science-fiction R. U. R. (Rossum's Universal Robots) v roce 1920, pod titulkem v angličtině z českého titulu Rossumovi univerzální roboti, bylo vynalezeno jeho bratrem Josefem z českého slova robota, co znamená „práce“ nebo „nevolnictví“.

Válka s mloky

V roce 1936 Karel Čapek publikoval Válku s mloky, absolutně mistrovské dílo, které se především vyznačuje svojí ostrostí a závažností. Tato smyšlená válka mezi lidmi a zvířaty, roku 1936 představuje vše, co zapaluje svět: nacismus, antisemitismus, víra v pokrok. Tato kniha s humorem představuje satiru o lidech a jejich společnosti. Míchajíc parodii s fantazií, román a filozofickou povídku, se se zdánlivou lehkostí odhaluje pointa, extrémně jasně a temně. Je to překvapivě jakýsi vhled do budoucnosti Evropy o pár let později, Válka s mloky předvídá také ekologické problémy. Je to překvapivě jakýsi vhled do budoucnosti Evropy o pár let později, Válka s mloky předvídá také ekologické problémy.

La Compagnie Golem théâtre

Společnost byla založena Michalem Lázňovským (český autor, dramaturg a divadelný ředitel) a Frederikou Smetanou v Praze (francouzská divadelná ředitelka a herečka). Velmi rychle byla společnost uvítána francouzskou scénou. Nyní se nachází v Isère. Dvě z posledních představení („Odkaz ohně“ od Michala Lázňovského podle příběhu Friedelinda Wagnera a „Válka s mloky“) byly realizovány ve spolupráci s operou v Dijonu. Club de la Presse nominoval představení „Casablanca 41“ od Michala Lázňovského byla mezi  nejlepší díla OFF 2016.

Michal Lázňovský


Autor dramatů, překladatel, divadelný ředitel je autorem tuctů divadelních představení, jež některé byly zakázané komunistickým režimem, a publikované až po roce 1989. V roce 1992 obdržel cenu Radok (čeští Molieři) díky jeho dílu Odložený Filoktétes a v roce 2000 cenu F- Langer za jeho sbírku povídek: Příběhy z Prahy a okolí. V roce 1996 vytvořil v Praze společně s Frederikou Smetana společnost Divadlo na voru přejmenované na divadlo Golem po jeho přesunu do Isère roku 2005. V Praze a pak ve Francii vytvořili také asi patnáct představení, některé z nich byly uvedeny na francouzských scénách od roku 1998.


 

 

 

 

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

4.12.2018 19:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala