Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.7.2017 20:00

Michel-François de Lalande: Velká moteta

V Královské kapli na zámku ve Versailles vystoupí 7. července český barokní sbor Collegium Marianum s programem věnovaným skladateli krále Ludvíka XIV.

 

V roce 1710 Ludvík XIV. slavnostně otevřel Královskou kapli ve Versailles, kam jako první ve Francii uvedl královský orchestr. Téhož roku přebírá po Jean-Baptiste Lullym pomyslné žezlo dvorního královského skladatele Michel-Richard de Lalande, který se stal v té době na dvoře Krále slunce téměř všemocným hudebníkem.

De Lalande zastával úřad vrchního kapelníka Královské kaple a pro královský dvůr organizoval většinu koncertů a představení. Právě v této době ve velkolepé versaillské kapli zazněly jeho nejkrásnější hudební skladby, takzvaná velká moteta. Tento druh komorní hudby skládal De Lalande pro specifické akustické účely Královské kaple. V současné době se řadí mezi největší mistrovská díla francouzské církevní hudby a ve Versailles i Paříži byly oblíbeným hudebním žánrem až do druhé půle 18. století.

Srdečně vás zveme na koncert, na kterém zazní ty nejdůležitější skladby tohoto význameného skladatele. Stejně jako tomu bylo ve zvyku na versaillském dvoře v 18. století i zde spolu s orchestrem vystoupí dětský sbor.


PROGRAM

Michel Richard de Lalande (1657-1726)
Grands Motets
Venite exultemus
Confitemini domino
Dominus regnavit
De profundis

 

VSTUPNÉ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Organizátoři akce: Centrum barokní hudby ve Versailles s podporou Francouzského institutu a MKČR

Více informací najdete zde.

Místo konání:
Chapelle Royale, 1 Place Léon Gambetta, 78000 Versailles
Datum:

7.7.2017 20:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala