Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

31.5.2018 20:30

Koncert seskupení Des Équilibres

Koncert seskupení Des Équilibres k příležitosti vydání čtvrté desky těchto umělců. Díla Mieczyslawa Weinberga a českého skladatele Leoše Janáčka představí Agnès Pyka (housle) a Laurent Wagschal (klavír).

PROGRAM

Sonáta č.1 pro housle a klavír, Op.12 (1943) Mieczyslawa WEINBERGA

Po zarostlém chodníčku ( výňatek) Leoše JANÁČKA (1905)

Sonáta č.3 pro housle a klavír, Op. 37 (1947) Mieczyslawa WEINBERGA

 

Agnès Pyka / housle

Laurent Wagschal / klavír

Agnès Pyka (housle)

Jedinečná svým talentem, houslistka Agnes Pyka, věnovala velkou část svého života komorní hudbě.

Po studiích ve Francii a také v zahraničí pod taktovkou největších houslových mistrů (Franco Gulli, Mariana Sirbu, Stefano Carminoglia, Ferenc Rados, Lorand Fenyves) založila v roce 2006 flexibilní soubor a tzv. tvůrčí laboratoř s názvem « Des Équilibres ». Od té doby se setkala s významnými osobnostmi hudební scény: při zahájení události Marseille 2013 tvořila ve spolupráci s Fazil Say, autorem turecké umělecké hudby, nahrávala Bartokovy duety s Janem Talichem a mimo jiné také spoluzaložila hudební uskupení « Still point » společně s kvintetem Raye Lemy.

Vždy zvědavá na aktuální repertoár světových umělců spolupracovala Agnès Pyka s mnohými současnými skladateli, jako například během tvorby alba Mukae (2009) spolu s Françoisem Rossé a tanečníkem No Shiro Daimonem. Zajímavým počinem v její tvorbě je vzdělávací projekt « Jeux de cordes » s hudbou Graciana Finziho. Nedávno dokonce pověřila tři skladatele, Nicolase Bacriho, Philippa Hersanta a Graciana Finziho ke kompozici třech skladeb odrážejících Brahmovy sonáty, které budou vytvořeny pro scénu La Ferme du Buisson v listopadu 2018.

Uskupení « Des Équilibres » ji rovněž přivádí na práh jiných světů: pro zmínku je to například spolupráce na choreografiích s muzikantem a filmařem Thierry De Mey a jeho sestrou Michèle Anne De Mey, spolupracovala s Nour Eddine Saoudi, alžírskou oudistkou a jejími muzikanty, a rovněž také s kambodžským národním baletem v Angkoru. 

Díky mnohým zahraničním turné (Polsko, Švýcarsko, Kanada, Rusko, Turecko, Malta, Barma, Kambodža, Izrael, Albánie, Itálie, Španělsko, ad.) neustále rozšiřuje pole příležitostí dotýkajících se vážné hudby.

Její diskografie je velmi uznávaná kritikou, a to i mezinárodní: « Les quatuors et trios » (4 **** Classica), « 44 duos » v Indesens Records, ad. Její nejnovější hudební album « Des cordes marines » bude uvedeno v květnu 2018.

Agnès Pyka hraje na housle Stefana Scarampelly z roku 1900.

Laurent Wagschal (piano)

Jeden z nejoriginálnějších a nejbrilantnějších klavíristů své generace, Laurent Wagschal se za poslední roky věnoval především ochraně francouzské vážné hudby a jejím často nespravedlně opomíjeným autorům. Tento fakt se odráží v jeho velmi pozitivně přijímané diskografii, složené z přibližně dvaceti nahrávek věnujících se dílům Gabriela Pierného, Florenta Schmitta či Clauda Debussyho. 

Waschgal pravidelně vystupuje jak na prestižních pařížských scénách (Théâtre du Châtelet, Théâtre des Champs-Elysées, Théâtre Mogador, Musée d’Orsay, Radio France), tak v zahraničí (Palais des Beaux-Arts v Bruselu, Auditorium National de Musique v Madridu, Carnegie Hall v New Yorku, Dongsoong Hall v Seoulu, Tokyo Opera City Recital Hall) a na hudebních festivalech (Festival Chopin v Bagatelle, Midem de Cannes, Festival des Arcs, Festival du Périgord Noir, Festival Présences, Automne en Normandie, Piano à Riom…). Během své kariéry obdržel několik ocenění a jako sólista vystoupil s prestižními orchestry napříč celou Evropou.

 

L’Ensemble Des Équilibres

Umělecké seskupení "Des Équilibres" vzniklo v roce 2006 na popud Agnès Pyka ve snaze propojit profesionální hudebníky z různých prostředí skrze jejich vášeň pro vážnou hudbu. Konkrétní obsazení vždy záleží na hudebním programu - repertoár tak zahrnuje vše od duetů až po oktety, od klasické hudby po tu dnešní, a zvláštní pozornost je věnováná crossover hudbě. 

Více informací o l'Ensemble Des Équilibres naleznete na webových stránkách seskupení.

 

Vstup: 15 €
Zlevněný vstup: 10 €

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

31.5.2018 20:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala