Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.8.2014 - 21.12.2014

Co vypráví samota

Skupinová výstava pod taktovkou italské kritičky a kurátorky Eleny Lydie Scipioniové se uskuteční v rámci Veletrhu soudobého umění ART-O-RAMA v Marseille. Ústředním bodem výstavy je samotné město Marseille, od jehož uměleckého potenciálu a vlivu se odvíjí díla vybraných umělců, včetně českého výtvarníka Dominika Langa.

 

Le Cartel de la Friche a ART-O-RAMA představují „Co vypráví samota“, společnou výstavu připravenou Elenou Lydií Scipioni, která bude zahájena u příležitosti prvního víkendu mezinárodního veletrhu moderního umění ART-O-RAMA ve výstavních prostorách Friche Belle de Mai v Marseille.

Marseille slouží jako ústřední bod výstavy „Co vypráví samota“ – je to město, kterým procházeli mnozí umělci a intelektuálové, kteří tu našli útočiště během druhé světové války. Toto město se pro ně stalo místem výměny, místem práce a snění. Každodenní setkání, rozdíly, ale i společné rysy kultur slouží jako styčné body, mezi kterými tká výstava spojení mezi odloučením, jako možnou podmínku kreativity, a odbojem - individuálním tak kolektivním.

Vystavená díla prochází různými období i různými místy, to vše aby došla k současnosti a jejím nejožehavějším událostem.

Název výstavy byl navržen spisovatelem Golanem Haji, který byl také pozván, aby vytvořil text o vystavených dílech.

Při této příležitosti bude v muzeu Cantini v Marseille exkluzivně vystavena „Jeu de Marseille“ (1941). Jedná se o kresbu ke karetní hře, která byla vytvořena při kreativním setkání Andrého Bretona a dalších uprchlíků ve Ville Air-Bel ve východních čtvrtích Marseille. Skrz tuto hru se projevují nové ideály revoluce, lásky, snění i vědomí.

 

Výběr vystavených umělců: Domink Lang, Bas Jan Ader, Meris Angioletti, Ali Cherri, André Cadere, Mathis Collins, Alighiero Boetti, Jimmie Durham, Adrià Julià, Naufus Ramirez-Figueroa, Julia Meltzer a David Thorne s Rami Farah, Gilad Ratman, Olve Sande, Benjamin Valenza, Guido van der Werve, Nancy Spero a spisovatel Golan Haji.

 

Otevřeno od úterka do neděle od 13h do 19h.

Každý poslední pátek v měsící až do 22h.

 

4. patro Tour-Panorama

La Friche Belle de Mai

Marseille

 

www.cartel-artcontemporain.fr/evt/fata-morgana

Místo konání:
La Friche Belle de Mai
Datum:

Od: 30.8.2014
Do: 21.12.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala