Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.2.2017 20:00

Clara Nováková - Monika Knoblochová

Koncertu dvou předních českých interpretek bude předcházet týdenní rezidenční pobyt v Českém centru.

 

 

Clara Nováková, flétna

Monika Knoblochová, cembalo

 

Program:

Sonáta E Dur, BWV 1035  

Sonáta A dur, BWV 1032  

Sonáta h moll, BWV 1030  

Sonáta Es Dur, BWV 1031  

Sonáta e moll, BWV 1034  

 

Janáčkův sál

Vstupné: 10 €

Snížené vstupné: 6 €

 

Clara Nováková

Clara Nováková se narodila v Brně v rodině hudebního skladatele Jana Nováka.

Po delším pobytu v Dánsku a Itálii absolvovala studia na Vysoké hudební škole ve Stuttgartu u prof. Klause Schochowa a později na Conservatoire National Supérieur v Paříži u Michela Debosta, kde obdržela Premier Prix. Je laureátkou několika mezinárodních soutěží (Palmi, Ancona, Stresa) a nositelkou řady ocenění (Rotary-Preis Stuttgart, Pro Musicis Award ad.). V letech 1988 – 2006 působila jako 1. flétnistka Ensemble Orchestral de Paris, navíc vystupuje jako sólistka na nejvýznamnějších pódiích a festivalech (Salle Pleyel - Paříž, Weill Hall / Carnegie Hall - New York, City Hall Theater - Hong Kong, Leo S. Bing Theater - Los Angeles, Auditorio Leon de Greiff – Bogotá, Festival Darmstadt ad.), ale i v různých komorních souborech (Kammer Ensemble de Paris, Trio Salomé, Trio Nobis). Velmi se zasazuje o soudobou hudbu, intenzívně spolupracuje s mnoha skladateli a byla jí věnována řada hudebních děl. Nahrává pro rozhlas i televizi v řadě evropských států, natáčela pro BNL France, EMI, Gallo Swizerland, FNAC France, Maguelone a MODE New York.

Od roku 2013 je profesorkou flétny na Univerzitě v Suzhou v Číně.

 

Monika Knoblochová

Po absolvování Konzervatoře v Praze, studovala cembalo na Akademii múzických umění v Praze ve třídě Giedré Lukšaité-Mrázkové a formou konzultací u Zuzany Růžičkové a zároveň muzikologii na Karlově Univerzitě v Praze. V letech 1996–98 studovala na Dresdner Akademie für alte Musik u Johna Tolla a od roku 2000 na Hochschule für Musik v Kolíně nad Rýnem ve třídě Ketila Haugsanda, kde v roce 2002 obdržela závěrečný diplom. Tato studia si v tomtéž roce obohatila tříměsíčním pobytem na Královské konzervatoři v Den Haagu ve třídě Jacquesa Ogga. V roce 2005 završila svá studia absolutoriem Mistrovské třídy pod vedením Christine Schornsheim na Hochschule für Musik und Theater v Mnichově. V roce 2011 obhájila doktorát na Akademii múzických umění v Praze.

V roce 1999 získala Monika Knoblochová na mezinárodní soutěži Pražského jara 3. cenu a titul laureáta a Cenu Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší provedení Koncertu pro cembalo a malý orchestr. V roce 2002 se stala držitelkou prestižní Davidoff Prix České republiky, v roce 2003 obdržela společně s Janou Semerádovou (barokní příčná flétna), 3. cenu a titul laureáta na „16. Grosser Förderpreiswettbewerb" v Mnichově v kategorii historicky poučená interpretace staré hudby a v témž roce přidala ještě Cenu Společnosti Bohuslava Martinů na Mladém pódiu v Karlových Varech.

Monika Knoblochová nahrála celou řadu kompaktních disků. Její první CD pro společnost Supraphon se souborným dílem pro cembalo B. Martinů (2005) bylo oceněno mezinárodní kritikou – 4 Diapasons d'Or, 10 Jokers a CD měsíce časopisu Crescendo, Le Monde de la Musique. V roce 2006 nahrála spolu s violoncellistou P. Nouzovským Sonáty pro violu da gamba a cembalo J. S. Bacha pro společnost Cube Bohemia. U příležitosti recitálu na mezinárodním festivalu Pražské jaro vydala na jaře 2007, opět pro Cube Bohemia, CD Invence J. S. Bacha a J. Nováka. V roce 2009 realizovala 2CD s kompletní tvorbou pro cembalo J. Temla, které vyšlo ve vydavatelství Radioservis a v roce 2012 vydala u společnosti Supraphon Sonáty pro klavír s doprovodem flétny a violoncella L. Koželuha, které v interpretaci na dobové nástroje vyšly ve světové premiéře. V roce 2014 vydala u společnosti Radioservis CD s názvem Goethe v písních, zaměřené na písňový a klavírní odkaz V. J. Tomáška.

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

2.2.2017 20:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala