Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

4.12.2003 - 6.2.2004

Cesty ozvěny

Cesty ozvěny…Výstava je kombinací zvukových instalací moravského umělce Quida Sena a obrazy Čecha Romana Kamese, která vznikala při jejich cestě do Tibetu.

V jejich Příběhu z Tibetu, Ciponu a Shagapka nám vypráví, že první Zápaďan, který se ocitnul v Tibetu ještě dávno před Marcem Polem, byl český misionář bratr Odoriko, a to při své cestě do Mongolska. Jako následovníci bratra Odorika se malíř Roman Kames a Quido Sen, který vytváří zvukové instalace, vydali na dva měsíce do tibetského buddhistického kláštera v Phiyang, aby zde pod kritickým okem mnichů tvořili…


Předtím, než se Quido Sen stal umělcem, získal technické a přírodovědné vzdělání. Během svého pobytu v Tibetu se snažil využít zvuky přítomné ve velkolepých prostorech v nitru tohoto spirituálního společenství. Poslechem přírody a zvuků okolo kláštera vytvořil v tom samém místě zvukovou instalaci.


Roman Kames též utíká z normalizovaného Československa a v roce 1972 se usazuje v Paříži. V roce 1992 má abstraktní malíř během svého pobytu v Ladakh, bývalém himalájském království, zjevení, kdy vidí krajinu, kterou „nikdy malířovo oko nevidělo“. Od té doby naplňuje svá díla vrcholy a šířkou krajiny Himalájí, která mu dává tu nejčistší formu, jakou hledá.

 

Výstava trvá do 6. února 2004.

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

Od: 4.12.2003
Do: 6.2.2004

Organizátor:

Center tchèque Paris


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala