Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.10.2016 18:30

Čeští výtvarníci ve Francii za druhé světové války

Přednášky historičky umění Anny Pravdové (Národní galerie).

 

 

Meziválečné období se může zpětně jevit jako jakýsi zlatý věk československo-francouzských vztahů. Během těchto let přijela celá řada českých umělců do Francie, aby zde studovali nebio vystavovali. Toto šťastné období měly však vystřídat temnější doby. Vzestup totalitní režimů v Evropě, ohrožení války, podpis Mnichovské dohody v září 1938 a následné rozbití Českosloveska přeznamenali počátek nového, tragické periody a nového exilu.

Následná léta byla svědky nové vlny českých výtvarníků přijíždějících do Francie. Pro většinu z nich se umělecká tvorba stala nástrojem občanského či vlasteneckého úsilí. Někteří z nich se aktivně podíleli na propagandě podtrhující tragický úděl jejich země. Tak tomu bylo i v případě Františkla Kupky, který ve Francii žil od konce 19. století a který strávil války schovaný v městě Beaugency, na březích Loiry

Přednáška se bude věnovat několika vybraným osudům českých výtvarníků pobívajících ve Francii v letech 1938-1945 a představí různé podoby jejich tvorby a angažované činnosti.

 

Vstup volný

 

V rámci projektu "František Kupka (1871-1957) a Beaugency".

 

Divadlo Le Puits-Manu

Grand Mail

45190 Beaugency

 

Kontakt: 02 38 44 62 64, service.patrimoine@ville-beaugency.fr

Místo konání:
Beaugency
Datum:

7.10.2016 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala