Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.5.2015

Cesta ven

Film Petra Václava, 2014, 1h43, v původním znění s francouzskými titulky. Distribuce: Norte productions.

 

 

Cesta ven je příběhem mladé ženy, která bojuje o obyčejně šťastný život.

Naráží však na předsudky společnosti a s nimi spojené překážky; je Romka. Těžko se jí daří obstát v dnešním světě, v němž díky globalizaci a finanční krizi zmizela zejména pro Romy jak vyhlídka na práci, tak na důstojné bydlení. Hrdinka filmu bojuje s materiálními problémy, s pocitem opovržení, ale také s vlastní determinací. Kde hledat pomoc? Úřady nastavily ve jménu úspor pravidla vylučování ze systému sociálních podpor.
Romská soudržnost také naší hrdince nepomůže, jelikož přestala existovat: všichni tonou v dluzích, vydáni na pospas lichvářům a exekutorům. Každý hledá cestu, jak přežije on sám. Ani otec nemůže pomoci, nemá již deset let práci, finanční potíže jej přivedly do ghetta a matka zemřela již dávno. Film Cesta ven scenáristy a režiséra Petra Václava bude v rámci prestižní přehlídky nezávislých filmů uveden na MFF v Cannes 2014. Myšlenka na tento film se poprvé objevila
počátkem ledna 2012 a samotné natáčení probíhalo v únoru a březnu 2013. Petr Václav našel předobraz příběhu Žanety a Davida na návštěvě u svých přátel. A pak jej doplňoval o životní reálie dalších lidí, se kterými se potkával.

 

 

www.norte.fr

 

Místo konání:
Sortie nationale
Datum:

6.5.2015

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala