Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.11.2016 - 14.1.2017

Český filmový zázrak 60. let

Videodrom 2 zve na prohlídku českých filmů 60. let.

 

 

 

Videodrome 2 nabízí filmový cyklus věnovaný „českému zázraku 60. let“. Od středy 30. listopadu mohou děti objevovat „české krátké animované filmy 60. let“.

Následuje filmový cyklus, který bude promítán od úterý 6. prosince do neděle 11. prosince a poté od 10. do 14. ledna 2017.

Detailní program filmového cyklu: http://www.videodrome2.fr/miracle-tcheque-annees-60/

 

 

Z českých filmových tvůrců vzpomeňme především na Milana Formana. Veliký úspěch jeho amerických filmů je paradoxně důsledkem exilu, který narušil velmi plodné filmové období v tehdejším Československu. Tento „český zázrak“, jenž s filmem začal okolo roku 1962, se najednou ocitl paralyzován přitvrzením cenzury po Pražském jaru a příchodem Dubčeka, který nahradil Novotného. I jiní filmoví tvůrci emigrovali na Západ: Vojtěch Jasný, Ivan Passer, Jan Němec…

Období sedmi nebo osmi let svobody, které ovládla mladá generace filmových tvůrců, se vyznačuje formální vynalézavostí a bouráním mýtů a konformismu společnosti, v níž tito tvůrci vyrostli. Potřeba pravdy je přirozeně vedla k vyznávání pochybnosti jako základního principu. Kladné hrdiny bychom v jejich filmech hledali jen stěží. Jedná se spíše o jedince na okraji společnosti, kteří blázní strachy nebo ve svém bláznovství nalezli svobodu. V této době šlo zejména o to utišit strach, jenž rozvracel mezilidské vztahy a postavit se tomuto strachu čelem, bylo potřeba se mu vysmívat, nicméně tento humor v sobě vždy měl něco nuceného.

Přetvářka, pokrytectví, veřejná tajemství, lži…nezáleží na filmovém titulu, důležité je, o čem daný film vypovídá – a to těmi nejrůznějšími způsoby: smazání hranic mezi realitou a halucinacemi ve filmu Démanty noci; filozofické podobenství šťastné nevědomosti ve filmu Ovoce stromů rajských jíme; všudypřítomná paranoická chmura ve filmu Ucho; a nakonec útěk do fantaskního příběhu ve filmu Valerie a týden divů, omezená svoboda tohoto krátkého desetiletí představuje iluzi a křehkost našeho vnímání a naší víry.

 

Vstupné:

5€ promítání bez členství

4€ promítání s členstvím

2€ pro děti mladší 14. let

2€ promítání určené mladému publiku

 

Kino VIDEODROME 2

49 Cours Julien

13006 Marseille

contact@videodrome2.fr

04 91 42 75 41

www.videodrome2.fr

 

    

Místo konání:
Marseille
Datum:

Od: 30.11.2016
Do: 14.1.2017

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala