Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.10.2015 - 17.1.2015

Česká fotografka Tereza Zelenková na výstavě Dust

Muzeum Le Bal

 

 

Výstava je uspořádaná kolem zásadního díla pro moderní a soudobé umění: Chov prachu Mana Raye a Marcele Duchampa (1920).

Jedná se o enigmatický předmět, jehož dimenze všechny ústí do neurčenosti a neklidu: svým tématem – bitevní pole nebo nahromadění prachu?, svým měřítkem – pohled z ptačí perspektivy nebo detail?, vztahem k přírodě – jedná se o krajinu nebo zátiší?, autorem – Man Ray a/nebo Marcel Duchamp?, i názvem – nejprve Pohled z letadla (Literatura, 1922) a poté Chov prachu (Zelená krabice, 1934). Toto otevřené pole významů a interpretací přispělo k velkému vlivu tohoto obrazu v dějinách tvorby. Výstava nabídne několik tématických instalací skrze 150 děl a objektů, mimo jiné z prací Mana Raye, Johna Divoly, Sophie Ristelhueberové, Walkera Evanse, Mony Kuhnové, Aarona Siskinda, Gerharda Richtera, Xaviera Ribase, Nicka Waplingtona, Evy Stenramové, Georgese Bataille, Jeffa Walla, ale i snímků z ptačí perspektivy, ze soudního lékařství, či pohlednice a amatérské fotografie…

V Chovu prachu jsou koncentrované interpretační návody k bezpočtu mladších děl: průzkum času, setkání s náhodou, prostorová indeterminace, ambivalence původu, setkání fotografie, sochařství a performance, formálna a informelu, nekonečně vzdáleného a nekonečně zvětšeného.
Radikální neklid zajistil dlouhodobou životnost tomuto dílu, které lze považovat za jedním ze symbolů konce jednoho řádu a příchodu nové éry.
David Campany

 

Vystavovaní umělci:

William Allen a Bruce Nauman, Laure Albin Guillotová, Georges Bataille, Jacques-André Boiffard, Brassaï, Robert Burley, John Divola, Marcel Duchamp, Walker Evans, Robert Filliou, Charles Henri Ford, John Gerrard, David Gould, Mona Kuhnová, Robert Lebel, Rut Blees Luxembourg, Jeff Mermelstein, Louise Oatesová, Kirk Palmer, Man Ray, Alain Resnais, Gerhard Richter, Sophie Ristelhueberová, Edward Ruscha, Aaron Siskind, Frederick Sommer, Eva Stenramová, Shomei Tomatsu, Giorgio Sommer, Nick Waplington, Jeff Wall, Edward Weston, Wols, Tereza Zelenková.

 

Otevírací hodiny:

Středa 12h - 21h

Čtvrtek 12h - 22h

Pátek 12h - 20h

Sobota 11h - 20h

Neděle 11h – 19h

Zavřeno v pondělí a útery

 

Le Bal

6, Impasse de la Défense

75018 Paříž

01 44 70 75 50

www.le-bal.fr

 

www.terezazelenkova.com

Místo konání:

Le Bal

Datum:

Od: 16.10.2015
Do: 17.1.2015

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala