Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.3.2018 19:30 - 31.12.2019

David Böhm & Jiří Franta: Ilustrovaná nástěnná časová osa v Českém centru

Nástěnná malba dvou ikon české ilustrace v prostoru schodiště vedoucího do Paris-Prague jazz clubu. Dílem umělců Davida Böhma a Jiřího Franty bude ilustrovaná časová osa, která návštěvníky Českého centra Paříž hravou formou seznámí s významnými historickými, kulturními, vědeckými i sportovními událostmi, od vzniku Československa až do dnešní doby.

 

Vernisáž 21. 3. 2018 v 19.30 h

za přítomnosti historika a politologa J. Rupnika a umělců D. Böhma a J. Franty.

 

Časová osa

Přes padesát významných momentů z dějin Československa a posléze České a Slovenské republiky je zobrazeno na časové ose o celkové délce 13 m, počínaje ustavením České, posléze Československé národní rady v budově dnešního Českého centra a vznikem Československa v roce 1918, dále první užití slova robot, úspěch na Expu 58 v Bruselu, objev měkké kontaktní čočky, Pražské jaro, Nobelova cena za literaturu J. Seifertovi až po Sametovou revoluci, založení ceny J. Chalupeckého a současnost.

Umělecká dvojice Jiří Franta a David Böhm realizovala již podobné projekty v Galerii středočeského kraje GASK a v Moravské galerii Brno. Na české scéně působí společně od roku 2006. Během své jedenáctileté spolupráce několikrát vystavovali ve významných českých galeriích a byli opakovaně nominováni na Cenu Jindřicha Chalupeckého.

Jiří Franta a David Böhm se pohybují na pomezí malby, performance, videa, instalace a umění ve veřejném prostoru. Jsou rovněž úspěšnými autory knižních a časopiseckých ilustrací.

Jejich tvorba v Českém centru Paříž je kombinací kresebného deníku, graffiti, karikatury, v níž se prolínají média jako je malba, kresba (tužkou, fixem či pastelem) či koláž, to vše za využití časosběrného principu, ironie a hravosti. 

Projekt je součástí celoročního plánu oslav výročí vzniku Československa ve Francii, který na rok 2018 připravilo České centrum Paříž. Francouzské publikum se může letos dále těšit na výstavu fotografií Invaze 1968, na street art pod Eiffelovou věží, na výstavu 100 let českého designu, česko-francouzskou ilustraci: Šašek–Sempé či retrospektivu české kinematografie. Autoři

Jiří Franta (*1978) je rovněž absolvent Akademie výtvarných umění v Praze (ateliéry malby Antonína Střížka a Vladimíra Skrepla), od roku 2001 je členem umělecké skupiny Rafani, která se v Českém centru Paříž přestaví francouzskému publiku v rámci výstavy, artist´s talk a noisové performance od 15. 3. do 6. 4. 2018. Jiří Franta působí v Ateliéru malby na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Výtvarně se podílel na knize Proč obrazy nepotřebují názvy, která rovněž získala ocenění Magnesia Litera.

David Böhm (*1982) vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru malby Vladimíra Skrepla a ateliéru grafiky Vladimíra Kokolii. Má za sebou mnoho sólových i společných výstav a získal řadu knižních cen. Například ocenění Nejkrásnější kniha roku a Magnesia Litera za knihu Hlava v hlavě ve spolupráci s Ondřejem Buddeusem, nebo Zlatá stuha za Výtvarný počin, kterou byla ohodnocena jeho kniha Ticho hrocha. Společně s Jiřím Frantou byl opakovaně nominován na Cenu Jindřicha Chalupeckého.

 

Více informací o umělecké dvojici.

 

Rezervace vstupu na vernisáž na paris@czech.cz nebo na tel.čísle 01 53 73 00 22.

 

Vstup zdarma
Přístupné ÚTERÝ–SOBOTA 13h–18h a v rámcí pátečních koncertů v Paris-Prague jazz clubu

 

Realizaci časové osy zaznamenala ve své reportáži i Česká televize, jejíž záznam Vám nabízíme.

 

 

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

Od: 21.3.2018 19:30
Do: 31.12.2019

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala