Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.5.2016 19:00

Dobývání vesmíru: dobývání nového ekonomického prostoru

Přednáška astrofyzika Petra Kuchynky, v rámci Evropského Cénaclu Českého centra.

 

Přístup k vesmíru a vesmírným programům jsou dnes běžnou součástí každodenního života. Dávno již pominuly časy, kdy umístění satelitu do oběžné dráhy vzbuzovalo údiv: vyslání Sputniku se datuje před půlstoletím. První fáze dobývání vesmíru, ke kterému došlo v důsledku rivality mezi USA a SSSR, skončila se Studenou válkou. Ačkoli průzkum slunečního systému v závislosti na kolísání rozpočtů a omezení vyplívajících z meziplanetárních vzdáleností pokračuje, oběžný prostor země byl již dobyt. V průměru každým čtvrtým dnem je vysláno těleso do oběžné dráhy kolem Země. Satelity mají na geostacionární oběžní dráze svá místa, která uděluje mezinárodní organizace řídící její provoz. Satelity pravidelně provádějí obchvaty na nízké oběžní dráze, aby se vyhnuly kolizím. Za dané situace nejsou už aktuální výzvou technologické výkony, ale ekonomická účinnost. Z vypouštění satelitu se stala služba a společnosti, které tuto službu nabízí, vytvořili společně se svými klienty trh, jehož ceny podléhají nabídce a poptávce.

Ovšem nebylo tomu tak vždycky. Vypouštění satelitů dlouho zadávaly státy vesmírným agenturám nebo malé hrstce národních průmyslníků. Například všechna americká vojenská vypouštění zajišťoval výhradně konglomerát Boeing -Lockheed Martin. Situace se dramaticky změnila s úspěchem soukromé firmy SpaceX, která je přibližně od roku 2010 schopná provádět vypouštění bezpečně a levně. Od té doby byli vesmírné agentury a průmyslníci nuceni přeorganizovat své fungování ve směru zpřístupnění vesmíru. Vliv SpaceX se ve Francii podepsal na nedávném rozhodnutí vlády prodat své akcie Arianespace novému konglomerátu Airbus-Safran, který má zajistit vývoj nové Evropské nosné rakety. Vláda tím ztrácí část kontroly nad strategickým nástrojem v naději, že tím zvýší kompetitivitu Evropského průmyslu.

Ačkoli jsou dnes vesmírné aktivity součástí našich každodenních životů, jejich hlavní aktéři a mechanismy jsou veřejnosti většinou málo známí. Přitom je v Evropě veřejnost součástí rozhodovacího procesu, který reguluje technický vývoj a integruje ho do společensko-ekonomického rámce.

Účelem této přednášky bude nabídnout neodbornému posluchači několik klíčů k pochopení současné problematiky přístupu k vesmíru.

 

Petr Kuchynka je bývalým výzkumným pracovníkem NASA, Pařížské Observatoře a Institutu nebeské mechaniky a výpočtu efemerid (IMCCE),  v současné době pracuje pro Evropské centrum vesmírných operací (ESOC) v Německu.

 

Janáčkův sál

Vstup volný

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

26.5.2016 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala