Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.3.2019 20:00

Božská Sarah s Ivou Janžurovou v hlavní roli

Je nám líto, ale v současné době již nepřijímáme další rezervace na představení, neboť kapacita sálu je naplněna.

 

České centrum Paříž a Divadlo Kalich si Vás dovolují pozvat na jedinečné představení "Božská Sarah" Johna Murrella s legendární herečkou Ivou Janžurovou v hlavní roli. Představení v režii Alice Nelis se koná v budově Maďarského institutu Paříž. Divadelní hra bude hrána v českém jazyce bez překladu. Představení se koná za podpory Ministerstva Kultury České republiky.

OBSAZENÍ:

Sarah Bernhardtová ….. Iva Janžurová

Georges Pitou ….. Igor Orozovič

Silnou a působivou hrou Božská Sarah si herecká legenda Iva Janžurová plní dlouholetý profesní sen, dvacet let si četla tento výjimečný text a zvažovala své síly, kdy se do něj pustit. Příběh posledního léta světově proslulé herečky a vyhlášené skandalistky Sarah Bernhardtové režíruje Alice Nellis jen krátký čas poté, co s velkým úspěchem společně s Ivou Janžurovou inscenovala ve Stavovském divadle Audienci u královny.

Iva Janžurová prozrazuje: „Asi je to netrpělivé, toužené, ale i obávané rozhodování mnoha hereček, jak a kdy vyprostit z nádherného scenáře Johna Murrella svoji kreaci, svoji představu o Sarah Bernhardtové. V rozmarném dialogu ze závěru hry říkají si ona a Oscar Wilde: Myslíte, že lidé, kteří budou žít po nás - vlastně už žijí - že ti lidé nové doby pochopí, co jsme byli zač, v co jsme doufali, co jsme chtěli dokázat? Že pochopí to naše radostné sobectví, radostnou nevědomost?”

Chceme se o to pokusit spolu s vámi, našimi diváky. Budete se bavit, budete se spolu se Sarah cítit spalováni sluncem v její rezidenci na ostrově u bretaňského pobřeží, cestovat s ní jejím vlastním vlakem pětkrát křížem krážem Severní i Jižní Amerikou a sledovat statečnou cestu ženy ověnčené světovou slávou, ale i ženy sčítajícící nezdary a rány, které takový velký osud přináší.

Sarah ve spolupráci se svým Pitouem - asistentem, sekretářem, sluhou a kdovíco ještě v jedné osobě (tuto roli alternují Kryštov Hádek a Igor Orozovič) - píše své memoáry. “Najala jsem si vás, abyste mi pomáhal,” opakuje Sarah nemotornému, ale oddanému asistentovi a mučí ho i zbožňuje! A úkoly, kterými ho energicky zasypává a které se jeví být často nad jeho síly, jsou zdrojem komediálnosti celého večera.

 

 

DIVADLO KALICH

DIVADLO KALICH, jedna z nejvýraznějších a nejnavštěvovanějších pražských scén, zahájilo svůj každodenní provoz  v samotném centru města 1. listopadu roku 1999.  Historické prostory, ve kterých se nachází, se tak po dlouhých desetiletích přiblížily svému původnímu účelu – kdysi se tu totiž hrálo divadlo. Ze zchátralého bývalého skladiště vyrostl bezbariérový moderní komorní  sál s technickým vybavením na prvotřídní evropské úrovni.

Divadlo Kalich otevřel původní český muzikál Hamlet a muzikály stále tvoří oporu programové nabídky divadla. Muzikálová představení jsou ovšem pouze částí žánrově pestrého repertoáru Divadla Kalich. Jeho moderní  dramaturgie staví na ambici nabídnout hodnotný kulturní zážitek pro široké spektrum diváků. Tím je v současné divadelní nabídce Prahy ojedinělé. V jeho programu je zastoupena řada divadelních žánrů. Vedle muzikálů  to jsou činoherní inscenace současných světových i domácích autorů, které uvádí již od samotného začátku svého fungování, taneční představení předních choreografů, koncerty i hry pro děti. Záměrem Divadla Kalich je uvádět české premiéry, tedy seznamovat české publikum s aktuálními novinkami na světových scénách. Svou pozornost přitom směřuje také na mladé publikum, které se svými inscenacemi  snaží nejen bavit, ale také vzdělávat. 

Divadlo Kalich výrazně obohatilo kulturní nabídku Prahy. Jeho hlavním cílem, s nímž vstupuje do dalších sezón, je přicházet s umělecky přínosnými inscenacemi předních českých i zahraničních tvůrců, za nimiž i nadále budou přijíždět diváci z celé republiky.

Pravidelně obhajuje post nejnavštěvovanější soukromé divadelní scény u nás. Získalo také prestižní Cenu Thálie v podobě sošky pro Jana Kříže za roli Dannyho Zuka v muzikálu Pomáda.

Autor : John Murrell
Překlad a režie : Alice Nellis
Kostýmy : Kateřina Štefková
Hudba : Jan Ponocný
Scéna : Matěj Cibulka

 

 

 

 

 

 

 

 

Délka představení : 165'

Více informací o divadle Kalich.

Místo konání představení :

Představení se bude výjimečně konat v divadelním sále pařížského Maďarského kulturního institutu :

INSTITUT HONGROIS — COLLEGIUM HUNGARICUM, PARIS
92, rue Bonaparte 75006 Paris 
GPS : N 48.849125 E 2.332606 

Vstupné :

Jednotné vstupné na představení je 15 Euro.

Vstupenky lze zakoupit v předprodeji na recepci Českého centra Paříž do 7.3. 2019 do 18H nebo na místě v Maďarském institutu v den konání představení před jeho zahájením.

Vstupenky jsou bez umístění. Počet míst je omezený.

Dovolujeme si Vás upozornit, že představení bude v českém jazyce bez překladu.

 

Místo konání:

INSTITUT HONGROIS — COLLEGIUM HUNGARICUM, PARIS 92, rue Bonaparte 75006 Paris

Datum:

7.3.2019 20:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala