Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.1.2013 19:00

Bohumil Hrabal, post a neo-avantgardy

Přednáška Petry James, profesorky české literatury na Svobodné univerzitě v Bruselu.

 

 

 

Kniha Bohumil Hrabal, post a neo-avantgardy Petry James, která právě vychází u Classiques Garnier, se zaobírá novýou situací, která nastává pro avantgardy po druhé světové válce. Analyzuje experimentální praktiky u českého spisovatele Bohumila Hrabala(1914-1997) nejen v kontextu české historické avantgardy, ale také v kontextu post-avantgardních a neo-avantgardních hnutí. Srovnání je zaměřeno převážně na experimentální poezii, zejména na její pařížské jádro s cut-up amerických umělců Williama S. Burroughse (1914-1997) a Briona Gysina (1916-1986), a na experimentální texty Clauda Simona (1913-2005). Důkladným rozborem socio-kulturních a historických odlišnostech českých a západních avantgard osvětluje historickou a paměťovou problematiku těchto produkcí.

 

Petra James vystudovala slovanské studie a srovnávací literaturu na pařížské Sorbonně a brněnské Masarykově univerzitě. Vyučuje českou literaturu a středoevropské civilizace na Svobodné univerzitě v Bruselu. Její práce se zaměřují především na avantgardy a otázkou kulturní paměti v soudobých středoevropských literaturách.

Překládá do češtiny a do francouzštiny (Jiří Kratochvil, Bohumil Hrabal, Claude Simon, Michel Butor, Otokar Hostinský). Jejím posledním překladem je kniha Pierra Bayarda Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli (Host, Brno, 2010). Je členkou redakce revue Slavica Bruxellensia.

 

V rámci výstavy Via Hrabal, kterou České centrum Paříž uvádí od 17. ledna do 1. března 2013.

 

Projekt Via Hrabal byl podpořen následujícími institucemi: Magistrát Hlavního města Prahy, Gastro Hroch s. r. o., Národní muzeum fotografie Jindřichův Hradec, Pro Photo Plzeň, Terry Posters, Centrum experimentálního divadla, Malavida films, knihkupectví La Hune, Staropramen, Smartwings.

 

Vstup volný

Janáčkův sál

 

Audio nahrávka přednášky ke stažení zde:

 


Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

29.1.2013 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala