Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.5.2019 18:00 - 23:00

Bianca Bellová na Noci literatury 2019

Bianca Bellová bude reprezentovat Českou republiku v rámci 7. ročníku pařížské Noci literatury, kterou organizuje FICEP, Sdružení zahraničních kulturních institutů v Paříži. Akce se koná v sobotu 25. května a spisovatelka představí svou poslední knihu «Jezero» ve francouzském překladu Christine LAFERRIÈRE, kterou vydalo nakladatelství Mirobolle v srpnu loňského roku.

 

Noc literatury

Původní koncept Noci literatury vznikl v Praze v České republice roku 2006. Od roku 2012 pořádá každoročně FICEP (Sdružení zahraničních kulturních institutů v Paříži) pořádá Noc literatury v jiné pařížské čtvrti. Letošní ročník bude probíhat ve čtvrti Abesses v 18. obvodu.
Koncept je jednoduchý : série četby / setkání s  autory z různých zemí se pořádá v jedné z městských čtvrtí viceméně neznámém místě za účelem vytvoření nevšedního setkání mezi literaturou, publikem. Projekt byl se stejným úspěchem uveden ve dvacítce dalších evropkých měst jako například Amsterodam, Berlín, Dublin, Sofie, Vídeň či Stockholm. 

Setkání s Biancou Bellovou letos v : Le Bateau Lavoir chez Nicole Willemse, 2 rue d'Orchampt, 75018 Paris

JEZERO

Příběh ze současnosti starý jako lidstvo samo.
Rybářská vesnice někde na konci světa, u jezera, které vysychá a zlověstně vyhrnuje břehy. Muži mají vodku, ženy starosti a děti si škrábou ekzémy. Co má Nami? Nami nemá nic — jen bábu s tlustýma rukama. Nami nemá nic, jen život před sebou: první lásku, o kterou ho připraví rušt
í vojáci, a pak to všechno další. Raději na to nemyslet. Ale když život začne na úplném konci světa, možná že skončí na jeho začátku. Tenhle příběh je totiž starý jako lidstvo samo. Je to pouť hrdiny, chlapce, který na cestu vyráží jen s uzlíčkem nervů a kabátem po dědkovi. Musí do světa, aby hledal, a vrátit se domů, aby našel. Musí jezero přeplout, obkroužit a nakonec se potopit na jeho dno pro největší tajemství. Bianca Bellová napsala brilantní novelu, která se podobá i nepodobá jejím předchozím knihám. Zůstává syrovost vidění, přesný a úsečný jazyk. Ale tentokrát se ocitáme v úplně jiném světě, hutnějším, hlubším, osudovějším. Teprve zde jako by do sebe vše zapadlo. Jezero svými ledovými vodami svírá útroby.

Překlad: Christine LAFERRIÈRE

Rok vydání:  2018, francouzské vydání / 2016, české vydání
Nakladatelství Host v ČR a Editions Mirobole ve FR.

BIANCA BELLOVÁ

Bianca Bellová se narodila v Praze, kde doposud žije na půl cesty mezi balkánskou a britskou částí své rodiny. Živí se překlady a tlumočením. V roce 2009 jí vyšla prvotina Sentimentální román, kterou nyní v revidované verzi vydává nakladatelství Host. Následovaly knihy Mrtvý muž (2011), Celý den se nic nestane(2013) a Jezero (2016); za tu poslední obdržela ocenění Magnesia litera — Kniha roku 2017 a Cenu Evropské unie za literaturu 2017. Jezero vychází v překladu zatím v sedmnácti zemích. 

 

Linus Planchet

Po maturitě studoval divadelní umění na Université de Paris Ouest Nanterre La Défense, věnoval se zejména adaptacím Shakespeara a japonského umělce Akiry Kurosawi. Spolu s dalšími studenty a s podporou Michela Archimbauda se prezentoval v krátkém představení s názvem Je me souviens od Georgese Pereca na známém festivale v Avignonu.  

V roce 2018 se zúčastnil festivalu Trait d’Union. Ve stejný rok se představil také ve Feu de Clary Leclerc v Českém centru, poté v letošním roce v Centre Anim Nouvelle Athènes se zúčastnil festivalu Creart’Up.

 

Událost se koná za podpory Českého literárního centra a Moravské zemské knihovny.

Místo konání:

Le Bateau Lavoir chez Nicole Willemse, 2 rue d'Orchampt, 75018 Paris

Datum:

25.5.2019 18:00 - 23:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala