Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.10.2016 20:30

Another Jan

Představení tanečního souboru ProART Company, v rámci Evropského tanečního festivalu La Becquée.

 

 

Koncept a choreografie: Martin Dvořák

Hudba: František Chaloupka (Mašín Gun / The Seven Rituals for purging the Czech Lands from Spirit of Communism, The Book of Sand), Philip Glass (Etude No. 5) / Neils Frahm - verze 2015 "Volume 2"

Choreografická spolupráce: Olaf Reinecke

Asistent choreografie: Baerbel Stenzenberger

Světelný design: Martin Dvořák

Tančí: Olaf Reinecke, Martin Dvořák

Inspirován choreografií JAN izraelského choreografa Nir Ben Gala pro ProART Company rozvíjí choreograf Martin Dvořák společně s tanečníkem Olafem Reineckem další téma oběti - tentokráte však v jiném kontextu. Vedle československého studenta Jana Palacha, jenž se z protestu proti potlačení politických proměn Pražského jara 68 v Praze upálil, stojí nyní jako zdroj inspirace jiná forma revolty a vzpoury proti útlaku. Počátkem 50. let minulého století vyhlásili dva bratři - Josef a Ctirad Mašínové - studenou válku komunistickému režimu, jež vyvrcholila ve spektakulárním útěku za hranice v roce 1953. Přes nasazení tisíce německých a sovětských vojáků se je nepodařilo zastavit a oba bratři uprchli do západního Berlína. Jejich obětmi se však stala řada nevinných lidí a prostředky jejich vzpoury můžeme označit i za přehnané a morbidní. Celou akci útěku vnímá mnoho historiků jako největší selhání v dějinách německé policie.

Česká společnost doposud neví, zda sourozence Mašínovi a jejich přívržence vyznamenat státním vyznamenáním za odvahu a boj proti útlaku komunismu či je morálně odsoudit jako vrahy. Martin Dvořák si ve svém díle klade otázku - jaká forma vzpoury proti útlaku má větší efekt - spirituální sebezničení se nebo násilné povstání proti často nevinným obětem systému. Jsou oba způsoby srovnatelné a smysluplné?

 

Jednotné vstupné: 10 €

 

L’Alizé

90 rue Commandant Challe
29490 Guipavas
02 98 84 87 14

http://labecquee.fr

Místo konání:
Guipavas
Datum:

6.10.2016 20:30

Organizátor:

La Becquée


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala