Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.1.2015 19:00

Internet a knihkupci: jaká budoucnost pro knihy?

Debata v rámci Evropského Cénaclu Českého centra Paříž na téma distribuce knih. Za účasti Guillauma Decitre, předsedy Concernu Decitre; Nicolase Georgese, zástupce generálního ředitele pro média a kulturní průmysl, ředitel Knižního odboru Ministerstva kultury Francie; Françoise Nyssenové, předsedkyně nakladatelství Actes Sud; Yannicka Poiriera, knihkupce a administrátora pařížského knihkupectví Tschann; a Viktora Stoïlova, ředitele nakladatelství Torst. Partneři: Francouzská komise Unesca, FICEP.

 

Večer uvedou Michael W. Pospíšil, ředitel Českého centra Paříž, a Daniel Janicot, předseda Francouzské národní komise při Unescu.

 

Nelze než si postesknout nas postupným odumíráním malých knihkupectví našich čtvrtí, konfrontovanách nové konkurenci velkých aktérů internetu, ke které je potřeba také přičíst velké distribuční sítě, malé vydělky a zvyšující se nájmy ve středu hlavních měst. Na druhou stranu, velké společnosti, ať už národní - jako ve Francii Fnac či v Čechách Kosmas, které fungují jako kamenná knihkupectví, ale i jako elektronická knihkupectví či distributoři - či nadnárodní - jako Amazon, který ovládá trh - jsou schopné reagovat na mnohem širší poptávku, geograficky i co do výběru titulů, a podporují individualizaci služeb tím, že sami sebe pasují do role šiřitelů nabídky kulturní rozlišnosti, skrze on-line prodej titulů z druhé ruky po boku nových knih, skrze čtenářská internetová fóra a vyhledávací motory doporučující příbuzné tituly, či skrze možnost zasílání na dobírku či k vyzvednutí. Jsou ještě klasická knihkupectví schopná hájit se principem lokálního sociálního obohacení, zpřítomněním knihy v obci, osobních doporučení? Jsou tyto symboly staré literární Evropy určeny zániku a nostalgii po starých časech? Jak se koncipuje jejich adaptace v novém elektronickém kontextu? Je možná jejich komplementarita s novými způsoby distribuce? Jak se vůči tomuto tématu staví vlády? Podporuje malá knihkupectví, a je tato podpora dostačující? A vy, jak a kde si kupujete knihy?

 

V rámci cyklu "Cultures croisées", ve spolupráci s Francouzskou národní komisí při Unescu a Ficepem.

 

Janáčkůc sál

Vstup volný

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

16.1.2015 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala