Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.2.2013 19:00

Skřivánci na niti

Film Jiřího Menzela, 1969, 1h30, v původním znění s francouzskými titulky

 

 

 

Skřivánky na niti natočil Jiří Menzel na motivy povídek z knihy Bohumila Hrabala Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (1965). Dvacet let zůstal film uzavřen v trezoru, protože odkrýval skutečnosti padesátých let, jež měly zůstat skryty. Jeho děj se odehrává v kladenských ocelárnách, kam byli posíláni na brigádu "političtí provinilci" (živnostníci, intelektuálové i lidi pevní v náboženské víře). Vedle nich pracují na šrotišti i ženy a dívky, uvězněné za pokus o útěk za hranice, tzv. "kopečkářky". Celý film je jediným pásmem paradoxních, někdy groteskních, jindy lyrických situací. Adekvátně zachycuje Hrabalovu snahu přenést na čtenáře – a nyní i na diváka – vzrušení z nevyčerpatelnosti a krásy života, překonávajícího i ty nejhorší překážky v době bezohledné a prolhané diktatury, kterou současně zdánlivě nenápadně, leč rozhodně odsuzuje.

 

Ve spolupráci s Malavida films, v rámci výstavy Via Hrabal, kterou České centrum Paříž uvádí od 17. ledna do 1. března 2013.

www.malavidafilms.com 

 

Projekt Via Hrabal byl podpořen následujícími institucemi: Magistrát Hlavního města Prahy, Gastro Hroch s. r. o., Národní muzeum fotografie Jindřichův Hradec, Pro Photo Plzeň, Terry Posters, Centrum experimentálního divadla, Malavida films, knihkupectví La Hune, Staropramen, Smartwings.

 

Vstup volný

Janáčkův sál

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

18.2.2013 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala