Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.3.2018 11:00

Alois Nebel na festivalu Týden zahraniční kinematografie

Promítání českého filmu Alois Nebel v kině "Les 3 Luxembourg" v rámci festivalu Týden zahraniční kinematografie. Za přítomnosti režiséra Tomáše Luňáka. Akce v rámci výročí 100 let Československa. Hlavního hrdinu, výpravčího Nebela čas od času přepadá podivná mlha, ve které se mu zjevují výjevy z temné minulosti Čechů, Poláků a Němců na Jesenicku: osidlování pohraničí, obsazení Sudet, transporty Židů, divoký odsun nebo události 50. let, pobyt vojsk Varšavské smlouvy i raný kapitalismus.

 

Alois Nebel

 

Animovaný / Drama / Česká republika / 2011 / 81 min
V češtině s francouzskými titulky

Režie: Tomáš Luňák
Předloha
Jaroslav Rudiš (komiks)
Scénář
Jaroslav Rudiš
Kamera
Jan Baset Střítežský
Hudba
Petr Kružík, Ondřej Ježek
Hrají
Miroslav Krobot, Karel Roden, Václav Neužil ml., Tereza Voříšková, Marie Ludvíková

 

Příběh filmu začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel (Miroslav Krobot). Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha. Nejčastěji se mu v ní zjevuje Dorothe (Tereza Voříšková), oběť násilného odsunu Němců po 2. světové válce. Šedivé dny na nádraží v Bílém Potoce na sklonku socialismu líně plynou, výhybkář Wachek (Leoš Noha) společně se svým otcem (Alois Švehlík) kšeftují s důstojníky sovětské armády. Poklidnou atmosféru naruší jednoho dne Němý (Karel Roden), který překročí hranice se sekyrou v ruce, aby pomstil svoji matku. Halucinace nakonec Nebela přivedou do blázince a přijde o místo výpravčího. Vydá se do Prahy hledat jinou práci u dráhy a na Hlavním nádraží najde svou životní lásku, toaletářku Květu (Marie Ludvíková). Nebel se rozhodne vrátit zpátky do hor, aby se znovu setkal s Němým a souboj s temnými stíny minulosti dovedl do konce.

 

 


Týden zahraniční kinematografie 2018 "Cinéma la la"


5. ročník - od 6. do 15. března 2018

23 filmů / 22 zemí - ve 13 sálech v Paříži

 

"Hudba a kinematografie" představují spojujícící myšlenku 5. ročníku týdnu zahraniční kinematografie kulturních center a institutů. Festival letos nese název "Cinéma la la" a nabídne 23 filmů ze 23 zemí v průběhu celého týdne věnovaného mezinárodní kinematografii. 

Hudba v kinematografii, to je dlouhý příběh. Vše začalo zhudebněním němých filmů a využíváním hudby k probuzení specifických emocí v celém obecenstvu. V dnešní době hudba ve filmu nabízí novou dimenzi, která sama o sobě přináší dílu nový význam a smysl. Stala se pravou inscenací, která se podílí na scénáři daného filmu.

Prostřednictvím těchto různých forem, kterých hudba ve filmu nabývá, budete moci objevit hudební komedie, fikce, dokumenty nebo animované filmy, které Vás přenesou každý do svého specifického hudebního světa.

 

Ve spolupráci s FICEP a kinem Les 3 Luxembourg.

Více informací na webových stránkách festivalu.

 

                                                                        

 

 

 

Rezervacereservation@ficep.info

Vstup: 10 € (8 € snížené / 7 € studenti)


Místo konání:

Cinéma Les 3 Luxembourg, 67 Rue Monsieur le Prince, 75006 Paris

Datum:

11.3.2018 11:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala