Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.4.2017 19:00 - 10.6.2017

Tiché dialogy v pohledech souznění

Výstava v ČC Paříž umožní nahlédnout do tajemného společenství tvůrčího spříznění někdy téměř neuchopitelné sítě vztahů francouzských a českých výtvarníků 20. století. V rámci festivalu aCROSS.

 

Vernisáž ve čtvrtek 20. dubna 2017 od 19h za přítomnosti kurátorů výstavy Lenky Stransky a Jean-Yves Bosseura, francouzských umělkyň Denise Lioté a Krochka, velvyslance České republiky ve Francii Petra Druláka.


Zastoupení umělci: Václav Boštík, Marcelle Cahn, Eve Gramatzki, Olga Karlíková, Jiří Kolář, Krochka, František Kupka, Denise Lioté, Ladislav Novák, Josef Šíma.

 

Známá struna na téma česko-francouzských uměleckých vztahů zaznívá v prostorách Českého centra v Paříži na mnoha koncertech, výstavách, přednáškách či představeních. V převážné většině se jedná o mapování vnějších souvislostí daných osobním setkáním umělců, jejich studijním pobytem, přináležitostí ke společnému uměleckému hnutí, programu, prolnutím osudů či historickými událostmi.

Výstava nabízí pohled méně obvyklý, vycházející ze spřízněnosti obsahově hlubokého estetického a duchovního souznění, které ale většinou zůstává skryto široké veřejnosti, odehrává se často v rovině tichých dialogů v intimních rozhovorech s umělci.

Kurátory výstavy jsou Lenka Stransky a Jean-Yves Bosseur, specialisté v oboru hudebně výtvarných vztahů.

 

Výstava je organizována v rámci festivalu aCROSS, zaměřeného na prezentaci mezioborových uměleckých vztahů a nových technologií. Setkání vědců, hudebníků, skladatelů, výtvarníků, učitelů a kritiků umění mezinárodního rozměru, pod vedením L. Stransky, J.-M. Chouvela , M. Lalibertého a P.-A. Castaneta je organizováno a podporováno především univerzitou Paris Sorbonne, Paris 1, Paris Est, Francouzskou akademií věd, Univerzitou v Rouenu a Centrem soudobé hudby v Paříži. Jeho součástí jsou dvě mezinárodní kolokvia, semináře, ateliéry, koncerty, videoprojekce a prezentace umělců.

 

Závěrečný koncert festivalu věnovaný výstavě dne 17. května 2017 představí premiéru soudobých skladeb v souvislosti a k poctě vystavených výtvarníků (V. Boštíka a J. Koláře). Koncert bude doprovázen dramatickou realizací experimentální poezie L. Nováka a J. Koláře.

 

Ke stažení:

 

Vstup volný.

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

Od: 20.4.2017 19:00
Do: 10.6.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala