Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.6.2020 19:00 - 29.6.2020

Nový cyklus Dokumentární pondělky

Nový filmový cyklus : každé pondělí v 19h vám představíme jeden český dokument, který si budete moci zdarma online přehrát po dobu 24 hodin na webu DAFilms.com.

 

Jak to funguje?

Každé pondělí v 19 hodin představíme jeden český dokument, který si budete moci zdarma online přehrát po dobu 24 hodin na webu DAFilms.com. Po skončení filmu budete mít vždy možnost zapojit se do živé diskuse s autory na platformě ZOOM. Pro účast na diskusi je třeba se zapsat prostřednictvím linku uvedeného u každého filmu. Dostanete potvrzující email s instrukcemi.

 

Program DocuMondays / Dokumentárních pondělků na červen 

 

Pondělí 8.6. : Jmenuji se Hladový Bizon

Cyklus zahájíme v pondělí 8. 6. dokumentem Jmenuji se Hladový Bizon“ režiséra Pavla Jurdy o nevidomém Janovi (Hladový bizon), který se vydává na ozdravný rituál do indiánské rezervace v Novém Mexiku. Budou Janova očekávání naplněna?  Změní se jeho pohled na život indiánů po střetu s realitou? Sledujte už v pondělí 8. 6. v 19 hodin. Diskuse na Zoomu od 20:30 s producentem filmu Radimem Procházkou. 

Film bude možné přehrát 8. června od 19h:

https://dafilms.com/film/10597-my-name-is-hungry-buffalo-en-version

Diskuse s producentem Radimem Procházkou se bude konat od 20h30.

Zapsat se na diskusi

 

 

Pondělí 15. 6. : Central Bus Station

V pondělí 15. 6. vás vezmeme na telavivské autobusové nádraží. Dokument Central Bus Station Tomáše Elšíka odhalí samostatný svět uvnitř tohoto obrovského komplexu. Nádraží v Tel Avivu totiž není jenom obří nákupní centrum, ale především místo, kde se setkávají lidé z okraje společnosti. Divák tak nahlédne do každodenního boje o přežití drogových dealerů, prostitutek nebo uprchlíků.

Film bude možné přehrát 15. června od 19h:

https://dafilms.com/film/10705-central-bus-station

Diskuse s režisérem Tomášem Elšíkem se bude konat od 20h30. 

Zapsat se na diskusi

 

 

Pondělí 22. 6. : Evangelium podle Brabence 

Dokument „Evangelium podle Brabence“ (Miroslav Janek) budete moci zhlédnout 22. 6. Film vzniknul na námět knihy rozhovorů Renaty Kalenské s Vratislavem Brabencem, členem Plastic People of the Universe. Snímek nabídne vhled do duše autorů, kteří filozofují na místech pro autory významných. 

Pondělí 29. 6. :  Viva video, video viva

Dokumentární snímek VIVA VIDEO, VIDEO VIVA přináší prostřednictvím dochovaných materiálů, nečekaných setkání, osobních výpovědí a myšlenek videistů ucelenou zprávu o době, kdy nemohlo být nadšení skupiny umělců spontánně ventilováno. V době totalitního režimu se video začalo používat jako nástroj ke svobodnému uměleckému vyjádření. I přes nedostupnost technologií vznikala řada děl, za kterými stáli nejen uznávaní umělci, jako například Radek Pilař či Petr Skala, ale i téměř zapomenutí autoři, z jejichž tvorby vzešly experimentálně filmové a novomediální přístupy. Ke srovnání se zahraničím, kde byl videoart v osmdesátých letech svými možnostmi a otevřeností v jistém předstihu, dochází díky zdokumentované cestě štábu a Petra Skaly do Ameriky za ikonami a průkopníky světového videoartu Woodym a Steinou Vasulkou. Kurátor Martin Mazanec a architekt - současný vizuální umělec - Dominik Gajarský hledají v ateliérech, střižnách i sklepech videistů zaprášené VHSky a další odkazy. Mozaika se skládá. Dialog mezi minulostí a současností umocňuje i výběr medií, na která je film zaznamenán. Ať jde o dnes již téměř archaickou VHS či současný iPhone.

https://dafilms.cz/film/11121-viva-video-video-viva

Místo konání:
Online
Datum:

Od: 8.6.2020 19:00
Do: 29.6.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala