Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.9.2020 - 15.11.2020

Znovuotevření: Výstava Kabaret nicoty

Znovuotevření výstavy od 18. září do 15. listopadu 2020! Dílo české fotografky Terezy Zelenkové je součástí výstavy Kabaret nicoty na zámku Rentilly nedaleko Paříže. Výstava propojuje současné umění s uměleckými díly ze sbírek Beaux-Arts de Paris.

 

 

Obnovené otevření výstavy: 18. září - 15. listopadu 2020

Večerní prohlídka: pátek 18. září od 19h do 21h30

Adresa: Le Château Rentilly, 1 rue de l’étang, 77600 Bussy-Saint-Martin

 

O výstavě

Koncept výstavy Kabaret nicoty se vztahuje k tematickým kabaretům,  které vznikly na Montmartru koncem 19. století a které s ironickým humorem parodovaly hrůzostrašné či morbidní situace. 

Výstava propojuje současné umělce se sbírkami Beaux-Arts de Paris a na její přípravě se podíleli kurátoři z rezidenčního programu a studenti kurátorství z Beaux-Arts de Paris, ve spolupráci s Frac Ile de France. 

Více o výstavě

 

O autorce

Tereza Zelenková (narozena 1985 v Ostravě, žije mezi Prahou a Londýnem) pracuje zejména s černobílou analogovou fotografií. Její umělecká praxe se točí kolem vztahu fotografie s historií, literaturou a mytologií. Ve své tvorbě se často zabývá lokálními mytologiemi nebo mysteriózními historickými událostmi. Ačkoliv se její práce opírá a dlouhodobý výzkum daného tématu, nedílnou součástí její tvorby jsou také náhoda, intuice a asociace jako základní pracovní metody spojené s médiem fotografie. 

Vystudovala fotografii na University of Westminster a v roce 2012 ukončila magisterské studium na Royal College of Art. Byla mezi finalisty ING Unseen Talent Award (2016) a mimo jiné je držitelkou ceny Jerwood Photoworks Award (2015) a ceny 1000 Words Magazine (2012). V posledních letech samostatně vystavovala v The Ravestijn Gallery v Amsterdamu (2018), Foam Photography Museu v Amsterdamu (2018), a v NoD Galerii v Praze (2017).  Její práce byly dále v Silver Eye Photography Center v Pittsburgu (2019), Whitechapel Gallery v Londýně (2017), Open Eye Gallery v Liverpoolu (2016), Le Bal v Paříži (2015) a v Musée de l’Élysée v Lausanne (2015).

Její díla jsou ve sbírkách V&A Museum v Londýně (UK), Foam Museum v Amsterdamu (NL), Musée de l’Élysée ve Lausanne (CH), Saatchi Gallery v Londýně (UK) a Fotomuseum Winterthur ve Winterthuru (CH).

Samotné fotografie zařazené do výstavy Le Cabaret du Néant jsou vybrány ze dvou autorských souborů. Prvním je The Essential Solitude (2018), ve kterém se Zelenková inspirovala převážně dekadentní literaturou 19. století, jež mnohdy odkazuje na bohatou někdy až fantaskní představivost a niterný život jak hlavních postav děl, tak i jejich autorů, často společenských outsiderů. The Essential Solitude, nebo-li nezbytná samota, je pro Zelenkovou symbolickým předpokladem tak i výsledkem onoho bohatého niterného života. 

Druhý soubor A Snake that disappeared through a hole in the wall (2015 - současnost) je zaměřený na často temné mytologie a příběhy spojené s českou krajinou. Tento projekt je jakýmsi hledáním vlastní identity ve vztahu ke krajině, která je poznamenána historickými událostmi, ale také spojena s fiktivními příběhy vycházejícími ze snahy o pochopení různorodých společenských a přírodních jevů.

www.terezazelenkova.com

 


Místo konání:
Le Château Rentilly, 1 rue de l’étang, 77600 Bussy-Saint-Martin
Datum:

Od: 18.9.2020
Do: 15.11.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala