Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.2.2020 19:00

Martin Daneš: Rozsypaná slova

Setkání se spisovatelem Martinem Danešem a čtení z jeho poslední knihy "Les mots brisés", která je poctou českému spisovateli a humoristovi Karlu Poláčkovi, zesnulému před 75 lety.

 

Obsah knihy

Román Martina Daneše "Les Mots brisés" se inspiruje životem českého spisovatele Karla Poláčka. V roce 1939 obsadí zemi nacisté. Díky tomu, že je Karel Poláček součástí tzv. Bücherkommanda, které je pověřeno katalogizací židovských knih před jejich aryanizací, on i jeho družka Dora Vaňáková unikají deportaci. Avšak v roce 1943 jsou deportováni do Terezína, kde Karel začíná psát deník.

 

O autorovi : Martin Daneš

Narodil se v České Lípě. V osmdesátých letech emigroval a v Paříži vystudoval žurnalistiku a mezinárodní vztahy. Po návratu do Čech přispíval do českého, francouzského i belgického tisku. Na počátku devadesátých let byl diplomatickým poradcem v Kanceláři prezidenta republiky. V dalších letech byl postupně šéfredaktorem několika periodik: Denního Telegrafu (1992–1993), měsíčníku Mezinárodní politika (2000) i Hustleru (2001-2004), erotického magazínu založeného Američanem Larrym Flyntem. První knihu vydal v roce 1998. V současnosti žije ve francouzské Bretani. Píše rovněž francouzsky a překládá do francouzštiny českou beletrii (Karel Poláček, Karel Čapek).  (z webu autora)

Martin Daneš přeložil do francouzštiny dvě knihy Karla Poláčka, Bylo nás pět (Nous étions cinq, La Différence, Paris 2017) a Muži v ofsajdu (Les Hommes hors-jeu, Non Lieu, Paris 2013).

 


Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

28.2.2020 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala