Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.2.2008

1948, nástup komunistické totality – Československo – maďarská perspektiva

Přednáška

Přednáška historika Antoina Marèse a debata s historikem Paulem Gradvohlem. V rámci „Festivalu osmiček“.

Česká historie 20. Je poznamenána sérií zlomových událostí, které se udály v letech končících osmičkou. Podíváme-li se hlouběji do historie, dalším příkladem významného roku končícího číslicí osm může být rok 1618, kdy začala Třicetiletá válka, nebo rok 1848 s občanskou revolucí. V minulém století se však tempo takovýchto událostí zrychlilo: říjen roku 1918, kdy bylo pokořeno Habsburské císařství a vzniklo Československo; září a říjen roku 1938 a Mnichovská dohoda, po které zanikla První republika; únor 1948 a získání moci nad celým státem Československou komunistickou stranou; dále pak rok 1968, kdy po dlouho odkládané destalinizaci bylo Pražské jaro potlačeno vojsky Varšavské smlouvy, a skončila tak utopická idea možnosti reformy sovětského systému; rok 1988, kdy SSSR spolu se svými spojenci zažívalo období stále vážnějších problémů, které vyvrcholilo rozpadem sovětského bloku v roce 1989.

Právě tato výroční léta končící osmičkou se budou po celý rok připomínat v rámci Festivalu osmiček, a to v jejich historickém, kulturním i uměleckém kontextu, stejně jako v jejich rozměru československo-francouzském. Je samozřejmostí, že dané události postihly více Čechy a Slováky, ale zároveň se jednalo o události evropského rozměru, kdy Československo bylo opravdovým seizmografem Evropy dvacátého století.

Antoine Marès

Historický program festivalu zajišťuje Antoine Marès, profesor Univerzity Paris I Panthéon-Sorbonne. Je autorem knihy Dějiny Čechů a Slováků (Tempus – Perrin, 2005), dále vedl a podílel se na mnoha dílech zabývajících se Československem a střední Evropou (Střední Evropa: ke zdroji národních identit, Institut d’études slaves, 2005; Zahraniční kultura a politika lidových demokracií, Institut d’études slaves, 2006; Evropský intelektuál T. G. Masaryk, Institut d’études slaves, 2007).

 

Vstup volný.

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

21.2.2008

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala