Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.6.2020 18:00 - 31.12.2020

Adolf Loos / Pioneer of Modern Living

Česká centra pořádají cyklus akcí k připomenutí 150. výročí narození architekta a vizionáře Adolfa Loose.

 

Česká centra pořádají cyklus akcí k připomenutí 150. výročí narození architekta Adolfa Loose: komentované prohlídky, debaty, soutěž pro děti a další události na počest průkopníka a vizionáře, jehož novátorské myšlenky ohledně moderního bydlení hluboce ovlivnily náš dnešní životní styl. 

Všechny aktuality naleznete na facebookové stránce projektu : Adolf Loos/ Pioneer of Modern Living

 

 

 

 

 


Adolf Loos (1870-1933)

Adolf Loos (1870 - 1933) byl jedním z nejvlivnějších evropských architektů konce 19. století, který se zároveň proslavil svým literárním projevem, jímž formuloval základy celého modernistického hnutí. Studoval architekturu v Liberci i v Drážďanech a jeho tvorbu výrazně ovlivnil tříletý pobyt ve Spojených státech (v letech 1893–96), kde na něj zapůsobila inovační účinnost amerických průmyslových staveb. Následně žil ve Vídni, kde napsal řadu kontroverzních esejí. Za zmínku stojí zejména esej Ornament a zločin, v níž si nedostatek ozdobných prvků v architektuře vykládá jako známku duchovní síly. Vyvinul unikátní princip prostorového uspořádání interiéru, tzv. Raumplan, jenž uplatnil při realizaci Müllerovy vily i Winternitzovy vily v Praze. Kromě jeho soukromých vil je proslulý především svými projekty ve Vídni, jako je například budova obchodního domu Goldmann & Salatsch na Michaelerplatz, kavárna Café Museum či americký bar Kärntner.

 

Program akcí

18. června v 18h : Prohlídka Winternitzovy vily s Adamem Gebrianem

Podívejte se na záznam prohlídky na Mall.tv.

Architekt Adam Gebrian vás provede po nedávno zrekonstruované Winternitzově vile v Praze z roku 1932 – posledním díle brněnského rodáka a průkopníka moderní architektury Adolfa Loose. 

Prohlídka bude živě streamována na Mall.tv a na facebookové stránce Českého centra Paříž

Projekt odhaluje nejen silný architektonický koncept, který má i v dnešní době značný vliv, ale také bouřlivou historii vily i jejích majitelů.Vychutnejte si celkový dojem prohlídkou typické ukázky Loosovy tvorby, tzv. Raumplanu – inovačního prostorového konceptu, jenž rozděluje budovu na vzájemně propojené víceúrovňové prostory. Objevte komplexní interiér strukturovaný do několika pater, včetně impozantního dvouúrovňového obývacího pokoje, jídelny a salonu s výklenky ve zdi, jimiž je vidět do sousedních místností. To vše v kontrastu s jednoduchým krychlovým tvarem budovy a stroze bílou fasádou, kterou rozdělují pouze terasy a okna. Souhrnně řečeno, Winternitzova vila je ztělesněním stavebních principů, jež Loose formuluje ve své klíčové eseji s názvem Ornament a zločin.

Adresa: Winternitzova vila, Na Cihlářce 10, Praha 5, 150 00, Česká republika
Návštěvní doba: neděle – středa od 12:00 do 18:00
sobota a neděle – komentované prohlídky
https://www.loosovavila.cz/story

Adam Gebrian je český architekt, teoretik a propagátor architektury. Často přispíval do novin a časopisů, jako jsou například Lidové noviny, Respekt či Hospodářské noviny, a od roku 2009 dokonce moderuje svůj vlastní pořad na Radiu Wave. Je také jedním ze zakladatelů Centra architektury a městského plánování (CAMP) v Praze. Na serveru Stream.cz uváděl svůj vlastní pořad s názvem Gebrian versus a od roku 2018 také spolupracuje se serverem Mall.tv, na kterém uvádí dva pořady věnované architektuře: Překvapivé stavby a Gebrian: PLUS/MINUS. V roce 2015 získal ocenění Architekt roku za své vydavatelské a diskusní aktivity, jimiž pomáhá zvyšovat povědomí o architektonické kultuře.

Fotografie : David Cysař

 

 

Místo konání:
Online
Datum:

Od: 18.6.2020 18:00
Do: 31.12.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala