Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.3.2020 - 12.7.2020

Výstava Šlitr Šlitr Šlitr

Výstava je znovu otevřena a prodloužena! Od 4. června si můžete přijít prohlédnout výstavu, kterou jsme bohužel museli uzavřít jen několik dní po jejím zahájení.

 

 

Prohlédnout si fotogalerii z vernisáže a výstavy 

 

České centrum Paříž a Galerie Villa Pellé představují první velkou výstavu kreseb a ilustrací Jiřího Šlitra. 

Jiří Šlitr je znám především jako hudebník, zpěvák, herec, neodmyslitelný člen dua Suchý&Šlitr a zakladatel divadla Semafor, jednoho z největších kulturních fenoménů 60. let a celé druhé poloviny 20. století. 

 

 

 

Vernisáž se bude konat v úterý 10. března 2020 od 19h

 

 

 

 

O výstavě ŠLITR ŠLITR ŠLITR

 

Jiřího Šlitra zná česká veřejnost  především v roli hudebníka, herce a zpěváka. Pro Divadlo Semafor a další interprety složil melodie k více než třem stovkám písní, z nichž mnohé zlidověly, a doprovodil hudbou přes dvacet divadelních her. Zkomponoval hudbu pro filmy Kdyby tisíc klarinetů, Bylo nás deset a Zločin v šantánu, kde rovněž účinkoval, stejně jako pro Formanova Černého Petra či celovečerní debut Věry Chytilové O něčem jiném, a přispěl tak i k úspěchu české nové filmové vlny.

Poněkud v pozadí zájmu zůstává druhá Šlitrova celoživotní umělecká vášeň – výtvarná, a z ní především kresebná tvorba. Přes řadu domácích i zahraničních výstav a dvacítku publikací, které ilustroval, zájem o Šlitrovu výtvarnou tvorbu v posledních desetiletích poněkud utichl. Současná výstava potvrzuje, že Šlitrovy kresby zůstávají podobě jako jeho písničky pro dnešní publikum srozumitelné a přitažlivé, nejen jako dobový dokument. 

I když neabsolvoval profesionální školení v žádném z uměleckých oborů, vzdělání v tomto směru nahradil během cestování, kdy se pilně seznamoval s aktuálním světovým současným uměním. Jeden z rozhodujících impulzů k uvolnění jeho rukopisu od realismu k osobité stylizaci přinesl několikaměsíční pobyt na Světové výstavě Expo 58 v Bruselu, kde Šlitr účinkoval jako protagonista prvního představení Laterny magiky. V Bruselu ho okouzlilo hravé abstrahování figurace Paula Kleea, Pabla Picassa a Joana Miróa i soudobý boom kresby a karikatury, z nějž v Československu silně rezonovalo především dílo rumunsko-židovského kreslíře usazeného v New Yorku Saula Steinberga. 

Uvolňováním kresby, vytvořením osobitého dynamického rukopisu, zkratkou a vtipem se Šlitr zařadil k výrazným autorům československé karikaturní a ilustrátorské tvorby konce padesátých a šedesátých let. Osobité kouzlo Šlitrova výtvarného díla spočívá jednak v úzké vazbě na barvitý hudební, filmový a divadelní svět, pozorovatelském talentu a propojení až umanuté pracovitosti s lehkostí a nadhledem. Vlastní uvolněný – rytmicky jazzový styl Šlitr nalezl koncem padesátých let. Vystavená díla tak vznikala zhruba během deseti let do Šlitrovy předčasné smrti v roce 1969. 

 

 

 


Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

Od: 10.3.2020
Do: 12.7.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala