Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Zemřel básník Prokop Voskovec

S těžkým srdcem Vám oznamujeme skonání, ve středu 9. 2. 2011, po dlouhé a těžké nemoci, českého básníka a divadelníka Prokopa Voskovce.

Prokop Voskovec se narodil 21. ledna 1942 v Praze. Pocházel z důležité rodiny pro českou kulturu a česko-francouzské kulturní vztahy: jeho pradědečkem byl malíř Soběslav Pinkas, který v letech 1854-1868 žil ve Francii a který byl zakladatelem Alliance française v Československu, jeho strýc, Jiří Voskovec z Osvobozeného divadla, ve Francii studoval, jeho otec, také Prokop Voskovec, byl překladatelem Jarryho, Prousta, Lautréamonta a jiných. Ten byl také v letech 1945-1948 vedoucím kabinetu ministra zahraničního obchodu Huberta Ripky, což vedlo k jeho následné persekuci. V 60. letech se Prokop Voskovec věnoval divadlu a měl blízko k surrealistickému okruhu kolem Vratislava Effenbergera. Začal publikovat v polovině 60. let, v Orientaci, ve sborníku Surrealistické východisko. S Petrem Králem v roce 1960 uvedl hru Král Ubu Alfreda Jarryho, poprvé po roce 1948. Zabýval se také filmem: mimo jiné napsal předmluvu k monografii o Federicu Fellinim. V letech 1968-69 strávil rok ve Francii. Poté se však, na rozdíl od Petra Krále, vrátil do Československa. Pracoval jako skladník v tiskárně Dilie a posléze jako dramaturg divadla Reduta. Zakrátko se však stává obětí čistek a nastupuje jako správce depozitáře Orientálního ústavu Národní galerie. Přivydělával si jako noční hlídač. Podepsal Chartu 77, v roce 1979 byl zbaven československého občanství a následně odešel do Francie (na jeho místo v Orientálním ústavu po něm nastoupil výtvarník Viktor Karlík, kterého vystavilo České centrum Paříž minulé léto). Ve Francii se živil jako kurýr na motorce. Spolupracoval také s Pavelm Tigridem v revue Svědectví. Psal poezii a je autorem esejů a překladů z francouzštiny. Jeho texty mají často melancholický nádech plný smutku, jsou však také plné neotřelého humoru a (sebe)ironie. V Česku vyšla v roce 2007 jeho prvotina Hřbet knihy a v roce 2010 divadelní hra, psaná společně s Petrem Králem, s názvem Zaprášené jeviště.

 

Naposledy ho mohli návštěvníci Českého centra Paříž spatřit v říjnu 2008 při literárním večeru s jeho přáteli Petrem Králem a Stanislavem Dvorským, a s Jeanem-Gaspardem Páleníčkem.

 

Ve středu 16. února proběhne od 13h30 rozjímáni ve Funerariu, 7 boulevard de Ménilmontant.

Od 14h30 pak proběhne poslední royloučení v krematoriu Père-Lachaise.

 

www.radioservis-as.cz/archiv07/04_07/04titul.htm