Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Papelote je můj miláček!

16. 11. 2015 - Atelier Nota najdete v jedné z pařížských ulic jen pár kroků od pověstného Montmartru. Na začátku projektu byla láska k papíru sdílená sestrami Judith a Sarah, která vedla k založení dnešního papírnictví plného designerských kousků. Mezi značkami najdeme i českou Papelote – artikly českého papírnictví mají své místo v Paříži už od ledna 2014. Kdo by neznal ty jejich geniální sešity s barevnými gumičkami? Se Sarah jsme strávily dlouhé podzimní odpoledne v jejím prosvětleném obchodě s vůní papíru. Jak se mladé, sympatické ilustrátorce daří vést obchod, jaký je její vztah k České republice a proč si oblíbila právě Papelote? Čtěte pozorně, ať žije papír!

Sarah, mohla byste nám prosím představit Atelier Nota? Na svých internetových stránkách používáte označení „concept store“.

Od samého počátku jsme měly se sestrou vidinu skutečného papírnictví, chtěly jsme se zabývat výhradně papírem. Vždy jsme podporovaly ekologicky zodpovědný přístup, a zároveň jsme toužily pracovat na konkrétních projektech s konkrétními tvůrci. Toto jsou pro nás esenciální myšlenky, které jsme se snažily upřednostnit před vším ostatním. S touto ideou jsme také založily náš obchod.

Vždy nám šlo především o podporu menších značek, které nejsou příliš známé, o to představit je lidem. Neboť žijeme ve světě, kde se většina věcí vyrábí v Číně, zákazníci chtějí nakoupit za co nejnižší cenu…My měly naopak touhu „dát si na čas“, na všem si dát záležet a ukázat lidem, že i v jejich zemi se vyrábí krásné věci, které nemusí být nutně tak drahé.

Jaká byla vaše cesta k založení papírnictví? Studovala jste vy nebo vaše sestra obor blízký obchodu či přímo spojený s papírnictvím?

Já jsem ilustrátorka a moje sestra vede komunikační agenturu. O vedení obchodu jsme tedy opravdu nic nevěděly, jen jsme měly velkou chuť se do toho pustit, našly jsme vhodné prostory, začaly od nuly… Měly jsme obrovské štěstí, že to vyšlo.

Vaše nadšení je zřejmé na první pohled. Jak se obchodu daří oslovovat zákazníky?

Momentálně k nám chodí především lidé, kteří bydlí v naší čtvrti. Odjakživa ale máme rozmanitý sortiment a čím dál tím více k nám míří i zákazníci s konkrétními přáními. V centru Paříže je nicméně dost obchodů, které prodávají podobné věci jako my. Dá se tedy říci, že nejčastějšími klienty jsou naši sousedé. Nutno ale dodat, že z jejich věrnosti máme opravdovou radost.

Obchod je umístěný na dobrém místě, logicky musí přitahovat i turisty mířící na Montmartre…

Ano, to je pravda, pomalu se tu začínají zastavovat.

Spolupracujete s různými tvůrci a značkami. Podle jakých kritérií je pro svůj obchod vybíráte?

Na prvním místě je originalita. Také je pro nás důležité, aby byly produkty vyráběné v zemi původu značky, a upřednostňujeme ty, které nejsou příliš známé (přestože v obchodě najdete i pár velmi známých značek). A v neposlední řadě si musíme s tvůrci dobře rozumět i po lidské stránce.

Pokud tedy dobře chápu, spolupracujete se značkami z různých zemí…

Ano, přesně tak. Vedle francouzských tu máme značky z Česka, Německa, Turecka, Nizozemska, Indie, Japonska a Dánska.

Jak jste objevily českou značku Papelote?

Můj dlouholetý francouzský kamarád žije více než 10 let v Praze. Během léta, kdy jsme zakládali naše papírnictví, jsme trávili prázdniny společně a on mi tenkrát řekl: „Musíš se kouknout na Papelote.“ V té době už jsem měla vybrané množství značek, a proto jsem tomu hned nevěnovala tolik času. Nicméně brzy jsme do obchodu potřebovali určitý produkt a o Papelote jsem se začala zajímat pozorněji – jejich věci se mi zdály opravdu úžasné. Takže jsem Papelote kontaktovala a domluvili jsme se na spolupráci, která úspěšně funguje už více než rok a půl.

Jaká je odezva sortimentu Papelote u vašich zákazníků?

Výborná. My sami máme rádi jejich věci, a tak je i s radostí prodáváme. Design Papelote je velmi efektivní: jednoduché linie, krásné barvy. Zákazníci navíc zbožňují gumičku, která je okolo zápisníků pro uchycení tužky – oceňují ji jako dobrý nápad. Jednoduchost, vkusnost a nápaditost hrají prim.

Jaké produkty Papelote v Atelier Nota najdeme?

Máme tu zápisníky, tužky, fotoalba a také dopisní obálky. Brzy k nám dorazí úžasné papírové krabice a prodáváme už i diáře na rok 2016.

Jaký je váš, jakožto duše Atelier Nota, oblíbený papírnický předmět?

Bez rozmyšlení říkám mé plnicí pero. Sice to není tak docela můj nejoblíbenější předmět, ale každý den ním píšu. A momentálně jsem se zamilovala do diáře Papelote: ten používám pořád! Je napsaný v češtině, nerozumím ani slovo, ale vím, že teď začíná listopad a dnes je - nemožné vyslovit – středa.

Přivedla vás spolupráce s českou značkou i k většímu zájmu o naši kulturu?

Ano, samozřejmě. O Českou republiku se více zajímám vlastně od doby, kdy jsem ji poprvé navštívila. Toto léto jsem byla na Ještědu a na venkově. Je to úžasná kultura! S mým kamarádem Paolim, který žije v Česku, objevuji postupně víc a víc věcí - díky němu jsem například poznala obdivuhodnou práci ilustrátora Miroslava Šaška a také českou klasickou hudbu: velmi se mi líbí skladby Martinů a Janáčka. Oceňuji také všudypřítomné parky, které jsou plné zeleně a na jejichž uspořádání není tolik znát lidská ruka. A dokonce umím říct i pár jednoduchých českých slov: děkuji, dobrý den, malé pivo, to je nakonec to nejdůležitější!

Znáte i jiné české designové značky kromě Papelote?

Bohužel velmi málo, což mě mrzí, ráda bych jich poznala více. Během mojí návštěvy v Praze jsem neměla tolik příležitostí navštívit jednotlivé ateliéry a showroomy. Jsem si ale jistá, že je v Česku proud mladých kreativních tvůrců, právě tak jako Papelote.

Na co se aktuálně v Atelier Nota soustředíte? Plánujete nové projekty do budoucna?  

Právě jsme se přestěhovali - rozloha obchodu se zvětšila téměř dvojnásobně! Co se týče nových projektů: začali jsme organizovat výtvarné dílny pro děti a výstavy grafiky. Chtěli bychom vystavovat díla kvalitní jak po grafické stránce, tak po stránce duchovní. Taková, která s sebou nesou sdělení o lásce, životě, lidských hodnotách. Jako první u nás bude vystavovat grafička Sandrine Estrade Boulet. 

Anna Maderová, stážistka Českého centra v Paříži