Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Americká premiéra skladby Joie sur terre Jiřího Kadeřábka

 

 

 

S radostí oznamuje americkou premiéru skladby Joie sur terre Jiřího Kadeřábka:

 

 

 

Jiří Kadeřábek byl druhým skladatelem, který v Českém centru Paříž strávil studijní pobyt v rámci rezidenčních stipendií, které České centrum pořádá ve spolupráci se Sacem a Ansámblem Calliopée. Skladba Joie sur terre měla svou světovou premiéru v Českém centru Paříž 16. června 2006 v podání členů Ansámblu Calliopée. Skladba v roce 2006 vyhrála třetí cenu v soutěži Generace.

www.jirikaderabek.com

 

Studijní stipendium Sacem - evropská stáž

Od roku 2005 pořádají SACEM, České centrum Paříž a Ansámbl Calliopée tříměsíční studijní pobyt ve Francii pro mladé české skladatele. Během pobytu mají možnost se seznámit s francouzským kulturním a hudebním prostředním a setakt se s vybranými francouzskými hudebníky a kulturními činiteli. Po návratu do Čech má skladatel za povinnost složit skladbu na základě nabitých zkušeností: tato skladba je pak premiérovaná za jeho přítomnosti v pařížském Českém centru Ansámblem Calliopée. Pět českých skladatelů se takto doposud mohli obohatit: Tomáš Pálka v letech 2004-2005, Jiří Kadeřábek v letech 2005-2006, Jana Vöröšová v roce 2007, Petr Bakla v roce 2008 a Michaela Plachká v letech 2010-2011. Jejich pobyty vedly v mnoha případech ke skutečnému prohloubení českofrancouzských hudebních vztahů: jejich dílo bylo ve Francii objeveno, francouzští interpreti je nadále prezentují. Kontakt s francouzským kulturním světem pak mohl obohatit jejich vnímání.

Během sezóny 2010-2011 se projekt rozrostl o reciproční rozměr, kdy mladý francouzský skladatel má možnost podobného pobytu v České republice. Tuto druhou stránku projektu pořádá České centrum Paříž ve spolupráci s OSouSouborem Konvergence a Francouzským institutem v Praze. Prvním skladatelem, který mohl tohoto projektu využít, je David Hudry.

 

www.sacem.fr

www.osa.cz

www.ifp.cz

www.ensemblecalliopee.com

www.konvergence.org