Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Česká republika přebírá předsednictví v Radě Evropy

V pátek 19. května 2017 začalo předsednictví České republiky ve Výboru ministrů Rady Evropy.

 

 

Pozici v čele této instituce bude ČR mít do 15. listopadu 2017. Předsednictví Praha získává opět po 22 letech, po jeho skončení jej předá Dánsku. K symbolickému předání předsednického postu došlo minulý pátek v kyperské metropoli Nikósie za přítomnosti ministra zahraničních věcí ČR Lubomíra Zaorálka.

„Přebíráme předsednictví v těžké době, kdy se zdá, že demokratické hodnoty slábnou. My nehledáme univerzální lék na všechny nemoci, ale jsme si vědomi výzev, který před námi v dnešním světě stojí," uvedl ministr Zaorálek při ceremonii v Nikósii. Rotace předsednictví mezi členskými státy Rady Evropy funguje na abecední bázi, kdy určujícím faktorem je anglický název dané země.

Rada Evropy, organizace institucionálně zcela oddělená od Evropské unie, sdružuje 47 zemí (včetně Ruska a Turecka) a jejím hlavním pověřením je dohled nad dodržováním Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Za účelem toho byl při Radě Evropy založen Evropský soud pro lidská práva (ESLP), jediný justiční orgán svého druhu, který umožňuje jednotlivcům (po vyčerpání všech národních opravných prostředků) žalovat stát, jehož jsou občany, pro podezření z porušení lidských práv orgány daného státu.

Portfolio činnosti Rady Evropy je ovšem širší a zahrnuje i pravidelný monitoring stavu lidských práv v členských zemích a vydávání na to navazujících doporučení k nápravě, jsou-li v některém z členských států shledány v kterékoli lidskoprávní oblasti nedostatky.


více informací zde: https://www.euroskop.cz/9002/29038/clanek/ceska-republika-prebira-predsednictvi-v-rade-evropy/