Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

1989-2019

V listopadu 2019 si budeme připomínat již třicet let od pádu železné opony v Evropě a od návratu demokracie do tehdejšího Československa. Francouzské publikum bude mít možnost dozvědět se více o tomto zásadním období našich moderních dějin díky mnoha akcím, které se ve Francii u této příležitosti připravují. 

Sametová revoluce, která představovala poklidný přechod od totalitního režimu k právnímu státu a zásadním způsobem ovlivnila další chod našich dějin, bude tématem nejrůznějších setkání a představení, které České centrum Paříž, jeho partneři či další organizace ve Francii pro místní publikum připravily.

MALÝ HISTORICKÝ EXKURS
1989

Rok 1989 je symbolem změny. Dlouhých 40 let žilo Československo, stejně jako země východní Evropy, pod nadvládou komunismu a především velmocenským vlivem Moskvy a Sovětského svazu. Rok 1989 přinesl pád tohoto systému. Československo bylo jednou z posledních zemí, kde se udály změny. Změny by ale nebyly možné bez dlouhodobé ekonomické a sociální nespokojenosti obyvatel. Nebyly by možné bez dlouhodobé nespokojenosti s politickou vládou jedné strany, cenzurou, nesvobodou a životem bez perspektiv.
Důležitým momentem zlomu byla také mladá generace, studenti, učni, mladí lidé. Lidé narození v marasmu normalizace po roce 1968, hledající své nové perspektivy, odvážní i radikální. A co je též nesmírně důležité, změna by nebyla možná bez podmínek mezinárodní situace – a především bez oslabení pozice dosavadního hegemona Východu – Sovětského svazu. Sametová revoluce byla nenásilným předáním moci relativně malé skupině dosavadní politické opozice, která pod symbolem osobností Václava Havla či Alexandra Dubčeka dovedla zemi ke svobodným volbám roku 1990. Vedle nich se ale k moci dostává i pragmatická ekonomická elita. Étos převratu se jen velice těžko vysvětluje, pro mnoho generací byl zázrakem po mnoha desetiletích. Uvozen byl heslem Václava Havla: „Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“. Nebyl to politický koncept do všedních dní, byl to ideál svědomí a odpovědnosti za život společnosti.

Výzva 2019

Každá historická událost je pevně zakotvena ve svých jedinečných dobových souvislostech. To, co z ní přežívá, jsou nejen praktické důsledky pro další vývoj, ale i symboly, hesla, zkrátka druhý život každého historického okamžiku. Stejné je to i v případě historického zlomu roku 1989. Pohledem do globální historie končí s pádem Berlínské zdi v listopadu 1989 dvacáté století, doba dosavadních polarit, velmocenských tenzí v tradičním rámci vztahů, historických reminiscencí a křivd. Emotivnějším pohledem jde o euforickou událost zdánlivého konce zla a počátku nové historické šance západní civilizace. Události listopadu 1989 si dlouhodobě zachovávaly v české společnosti pozitivní hodnocení. Po dlouhá desetiletí to bylo nesporné a jasné. V roce 2019 to však již není takto jednoznačné. Nikdo nezpochybňuje důležitost pádu komunistické diktatury. Od tohoto momentu jsme ale vzdáleni dlouhé tři dekády a důsledky listopadu 1989 logicky dostávají i další konotace, zejména pokud jde o následný vývoj, ekonomickou transformaci, vztahy ve společnosti. Hovoříme dnes o blahobytu na jedné straně a nejistotě na straně druhé. Svobodu a otevřenost provází ztráta hodnot a tápání v našem zakotvení. Demokracie a svoboda, to byla hesla listopadové změny, nově nastolený liberální kapitalistický systém však otevírá další otázky po cestě, směru, dokonce i alternativách.

 

V následujícím přehledu naleznete bližší informace o připomínkových akcích, které se budou konat ve Francii u příležitosti výročí. 

 

 

Výstava fotografií Vladimíra Birguse s názvem Tak moc – tak málo

České centrum připravilo na letošní podzim u příležitosti 30. výročí pádu komunistických režimů ve východní Evropě výstavu významného českého fotografa Vladimíra Birguse. K vidění budou snímky ze 70. a 80. let z bývalého Československa, Polska, Estonska, či Sovětského svazu, z nichž mnohé dosud ještě nebyly nikdy vystaveny. Výstava se koná od 6. do 30. listopadu 2019, vernisáž proběhne 5. listopadu v rámci festivalu Photo Saint Germain 2019.

Program výstavy:

ÚTERÝ 5. Listopadu 2019 od 16 hod do 21 hod - Zahájení výstavy v rámci Photo Saint Germain  
STŘEDA 6. Listopadu v 19:30 - Vernisáž výstavy s komentovanou prohlídkou za přítomnosti autora fotografií Vladimíra Birguse 
ČTVRTEK 7. Listopadu v 18:30 – Setkání, uvedení a věnování sbírky fotografií Evokativ fotografky Libuše Jarcovjákové
Výstava 6. – 30. Listopadu 2019, ÚTERÝ – SOBOTA 13 hod – 18 hod, vstup zdarma

 

 

Výstava 30 let od Sametové revoluce

Výstavu SAMETOVÁ REVOLUCE připravilo Národní muzeum v Praze ve spolupráci s Českými centry. Spolu s probíhající výstavou fotografií Vladimíra Birguse „Tak mnoho - tak málo“ obě expozice dokumentují politickou transformaci Československa a zemí tehdejšího východního bloku.

VERNISÁŽ : středa 13. listopadu 2019 v 19H30

VÝSTAVA : 14. – 23. listopadu 2019 /  ÚTERÝ – SOBOTA 13H-18H

 

 

CZECH-IN 2019 Festivalu českého a slovenského filmu : Třicet let po Sametové revoluci

Šestý ročník Festivalu českého a slovenského filmu CZECH-IN se uskuteční v kině Christine Cinéma Club v Paříži od 12. do 16. listopadu ve znamení třicátého výročí Sametové revoluce. Festival nabídne publiku to nejlepší z kinematografické produkce posledních let :

MILADA

12/11 2019 v 19 h 30 min / Cinéma Christine 21 @ 4 rue Christine, Paris 6

CROCHE-PIED D'OR | ZLATÝ PODRAZ

13/112019 v 19 h 30 min / Cinéma Christine 21 @ 4 rue Christine, Paris 6

LE TEMPS DES LARBINS | ČAS SLUHŮ

14/11 2019 v 19 h 30 min / Cinéma Christine 21 @ 4 rue Christine, Paris 6

MEČIAR | THE LUST OF POWER

15/11 2019 v 19 h 30 min /Cinéma Christine 21 @ 4 Rue Christine, 75006 Paris

MOMENTS | CHVILKY

16/11 2019 v 19 h 30 min /Cinéma Christine 21 @ 4 Rue Christine, 75006 Paris

 

 

Koncert u příležitosti výročí studené války a návratu svobody do střední Evropy  : NEDĚLE 17. listopadu v 15H

Koncert se koná pod záštitou Velvyslanec České republiky ve Francii, p. Petra Druláka a Velvyslance Rakouska ve Francii,  p. Michaela Linharta.

 

Mezinárodní kolokvium "1989-2019: Návrat střední Evropy"

Kolokvium u příležitosti výročí pádu železné opony, zorganizované Velvyslanectvím České republiky, Slovenské republiky a Rakouska. Otevřeno od 15h30. Rezervace na protocole.Paris@mzv.cz. Přímý přenos na www.lefigaro.fr. 

 

 

Plastic People of The Universe v Paříži : PÁTEK 29. listopadu 2019 ve 20H

Vrcholem připomínkových akcí k třicátému výročí oslav Sametové revoluce a pádu komunismu ve střední a východní Evropě bude jedinečný koncert legendární undergroundové skupiny The Plastic People of the Universe v Českém centru Paříž.

The Plastic People Of the Universe vznikli v roce 1968 a jejich tvorba, ovlivněná v začátcích zejména americkými Velvet Underground, Captainem Beefheartem či Frankem Zappou se stala během doby jednou z nejoriginálnějších na nejen české rockové scéně. Skupina se nedala přimět k ústupkům a kompromisům z tehdejším režimem, což je připravilo o profesionální licenci a přivádělo stále více komplikací s úřady. Systematická perzekuce vyvrcholila v roce 1976 uvězněním několika členů.
Skupina opozičních intelektuálů v čele s Václavem Havlem zorganizovala kampaň na jejich podporu a propuštění, která vyvrcholila v lednu 1977 Chartou 77. Tak se stala rock´n´rollová skupina podnětem k semknutí demokratické opozice všech směrů, jaké nemělo v tehdejších komunistických zemích obdoby. Hudebníci se sbližují s Václavem Havlem, natáčejí na jeho chalupě na Hrádečku dvě ze svých poloprofesionálních ilegálních nahrávek, na jednu z nich vůdce disentu a budoucí prezident vybírá texty. Po celou dobu si skupina udržuje jasnou uměleckou vizi a hudebně se vyvíjí k nezaměnitelnému výrazu, který si získává uznání po celém světě, kam se jejich nahrávky často dobrodružnými konspiračními cestami dostávají.

 


Soutěž 1989 - Obrázkové vzpomínky

Soutěž 1989 - Obrázkové vzpomínky

V listopadu 2019 slavíme 30 let od pádu železné opony ve střední Evropě a návrat demokracie do naší země.

Jak vzpomínáte na bouřlivé týdny Sametové revoluce v roce 1989 v bývalém Československu? Na měsíce listopad a prosinec, kdy se vše změnilo a komunistický režim definitivně padl? Máte ještě stále staré fotografie z této doby, které jste pořídili vy nebo vaši blízcí? 

Vaše vzpomínky publikujeme na Facebooku i na našich stránkách, kde budete moct hlasovat pro fotky, které se vám nejvíce líbí.

Fotografie nám můžete posílat již nyní až do 6. ledna 2020.

Vybereme 25 nejlepších fotek a vystavíme je v Českém centru. Vernisáž k této výstavě se bude konat ve formě debatního večera na konci ledna 2020.

Podmínky účasti v soutěži:

Zasláním fotografií potvrzujete, že tyto fotografie jsou bez autorského práva a souhlasíte, že budou použity na našem webu, Facebooku nebo Instagramu a že jejich užitím nevzniká právo na finanční odměnu. Pokud je to možné, uveďte prosím autora fotografie, místo a datum.

Své fotografie posílejte elektronicky nebo přes WeTransfer na ccparis@czech.cz a do předmětu mailu napište Concours : 1989 SOUVENIRS IN IMAGES

Podívejte se na události organizované ku příležitosti 30. výročí Sametové revoluce : http://paris.czechcentres.cz/listopad-89/